Italské odpadové hospodářství

V Itálii vyšlo najevo, že firma Agrideco z Grosseta v Toskánsku zpracovala zhruba milión tun toxického odpadu jako normální odpad. Na skládky v krajích Toskánsko, Emilia Romagna a Trentino-Alto Adige navážela průmyslový odpad znečištěný rtutí, plynové kanystry a půdu znečištěnou pohonnými hmotami....

V Itálii vyšlo najevo, že firma Agrideco z Grosseta v Toskánsku zpracovala zhruba milión tun toxického odpadu jako normální odpad.

Na skládky v krajích Toskánsko, Emilia Romagna a Trentino-Alto Adige navážela průmyslový odpad znečištěný rtutí, plynové kanystry a půdu znečištěnou pohonnými hmotami. Mezi dvacítkou zákazníků firmy Agrideco byla zejména nadnárodní společnost Procter&Gamble a průmyslová skupina Marcegaglia založená Stenem Marcegagliou, otcem šéfky Všeobecné konfederace italského průmyslu (Confindustria).

O praktikách věděla celá síť spolupracovníků. Kromě pěti činitelů firmy Agrideco jsou do případu zapleteni přepravci, správci skládek, technici laboratoří, které prováděly rozbory, a zákazníci Agrideco, kteří podle vyšetřovatelů museli vědět, kde končí jejich odpad.

Podle italského tisku umožnilo toto nelegální zpracování odpadu ušetřit 350 eur na jednu tunu za zpracování (více než 8000 Kč). Za zpracování tohoto typu odpadu se platí kolem 500 eur (13 000 Kč), zatímco Agrideco nabízela cenu od 150 do 170 eur (3900 až 4500 Kč). Rozdíl v ceně měl podle vyšetřovatelů klienty varovat. Agrideco používalo laboratoře, které byly ochotny vyhotovit falešná osvědčení umožňující zpracovávat odpad tak, jako kdyby nebyl škodlivý.

V krásném Toskánsku můžete taky narazit na nebezpečné skládky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *