Inspekce a kontroly hlášení

Na otázky odpovídala Ing. Milena Drašťáková, ředitelka Odboru integrace ČIŽP. V tiskové zprávě ČIŽP z 19. 2. se píše, že Kovohutě Čelákovice dostaly pokutu mimo jiné také za to, že "společnost neprovedla kompletní hlášení do IRZ v řádném termínu." Znamená to, že už ČIŽP začala pokutovat...

Na otázky odpovídala Ing. Milena Drašťáková, ředitelka Odboru integrace ČIŽP.

V tiskové zprávě ČIŽP z 19. 2. se píše, že Kovohutě Čelákovice dostaly pokutu mimo jiné také za to, že „společnost neprovedla kompletní hlášení do IRZ v řádném termínu.“ Znamená to, že už ČIŽP začala pokutovat za hlášení do ISPOP?

Této společnosti byla udělena pokuta v souhrnné výši 160 000 Kč. Z toho 10 000 Kč podle zákona č. 25/2008 Sb. Pokuta za IRZ se netýká ISPOP, ale Centrální ohlašovny. Tato společnost v termínu do 31. 3. 2008 neohlásila do IRZ (přes Centrální ohlašovnu) přenosy nebezpečných odpadů za rok 2007 za svoji provozovnu Čelákovice, které v tomto případě činily 150,3 tun (ohlašovací práh činí 2 tuny).

Hodně ohlašovatelů mělo letos s hlášením problémy bez blastní viny. Budete na to při kontrolách brát ohled?

Ohlašovací povinnost do IRZ přes ISPOP (je tak nastaveno poprvé) za rok 2009 je k 31. 3. 2010. Není tedy ještě po termínu k ohlašování (odpovědi byly zpracovávány v březnu 2010, pozn. red.) Pokutováni jsou většinou ohlašovatelé, kteří nesplnili své zákonné povinnosti nahlásit do IRZ (povinnost započala od 15. 2. 2005, kdy se poprvé ohlašovalo za rok 2004 – zákon č. 76/2002 Sb.)

Podle jakého klíče vybírá ČIŽP firmy, u nichž kontroluje hlášení do systému?

Kontroly IRZ se provádějí jako součást integrované kontroly, mohou být prováděny i ale samostatně, například na základě podnětu z CENIE z důvodů podezření zanedbání ohlašovacích povinností. Kontrola z hlediska IRZ byla provedena na 428 provozovnách. Z toho IRZ kontrol v rámci kontrol plnění podmínek integrovaného povolení bylo 211, z toho bylo 141 kontrol formou porovnání s provozní evidencí zdrojů znečišťování ovzduší REZZO, případně korespondenční formou. Celková částka uložených pokut za nedodržení ohlašovacích povinností IRZ činila 494 000 Kč., průměrná výše je 6,6 tis Kč. Vesměs se jedná o nepodstatné formální prohřešky provozovatelů či nedorozumění a opožděná hlášení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *