IEA: Produkce bioplynu by měla do roku 2030 stoupnout až čtyřnásobně

Podle studie Mezinárodní agentury pro energii (IEA) se bude muset celosvětová produkce bioplynu do roku 2030 zčtyřnásobit, aby bylo možné naplnit cíle výroby biometanu v zemích Asie, Evropy i USA a dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Pro zvýšení výroby biometanu by státy měly co nejrychleji začít využívat významný energetický potenciál udržitelných zdrojů biomasy včetně biologicky rozložitelných odpadů. Ty nyní často končí na skládkách bez dalšího užitku.

Produkce bioplynu celosvětově roste

Hlavní využití bioplynu ve vybraných zemích a regionech, 2021

Produkce bioplynu i díky zvýšené globální politické podpoře v oblasti energetiky a klimatu v posledních dvou letech celosvětově výrazně roste. S cílem přejít na čisté energetické zdroje začala Evropská unie, stejně jako Spojené státy, Čína a Indie, směřovat investice také do nízkoemisních alternativ šetrných k životnímu prostředí, a to včetně biometanu. Rozvoj celosvětové výroby zeleného plynu jako lokální alternativy zemního plynu se má dle IEA zrychlit v následujících pěti letech o více než desetinu.

Tento potenciální růst produkce biometanu je ovšem dle IEA nedostatečný. Aby bylo možné splnit cíle v oblasti výroby biometanu, který si například Evropská unie nezávazně stanovila v rámci REPowerEU na 35 miliard m3 do roku 2030, a zároveň dosáhnout nulových emisí do roku 2050, je zapotřebí ještě vyšší tempo globálního růstu produkce zeleného plynu. Celosvětová produkce bioplynu do roku 2030 by se proto měla zvýšit až čtyřnásobně.

Energie pro 130 tisíc českých domácností

Historický a potenciální růst globální výroby bioplynu a cíl scénáře IEA dosáhnout čistých nulových emisí v roce 2030

„Produkce biometanu závisí v mnohých státech světa také na rozvoji sektoru energetického zpracování biologicky rozložitelného odpadu jako jsou potravinové a kuchyňské odpady z měst a obcí, marketů či potravinářských firem. Tato biologická složka odpadu, která běžně končí bez užitku na skládkách a svým rozkladem zde produkuje škodlivé emise, má významný potenciál pro energetické využití," uvedla Barbora Formánková, tisková mluvčí skupiny EFG. "Jejím ekologickým zpracováním v bioplynových stanicích dosáhneme nejen lokální výroby biometanu, který je možný dodávat přímo do sítě, zelené elektřiny a tepla, ale navíc vysoké emisní úspory. Jen v České republice by z této biologické složky odpadářské stanice ročně mohly vyrobit energii pro 130 tisíc domácností,“ dodala.

Biometan lze také například použít k dekarbonizaci obtížně elektrifikovatelných odvětví, jako je doprava a průmysl. Využití bioplynu i biometanu, zejména pokud jsou získávány z biologicky rozložitelného odpadu bez přidávání účelově pěstované biomasy, snižuje podle odborníků nejen emise CO2 ze spalování fosilních paliv, ale také emise metanu z odpadového hospodářství, zemědělství a živočišné výroby.*

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down