01.12.2021 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

IEA: Kapacita pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů letos rekordně stoupne

Celosvětová kapacita instalovaných zařízení pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů se v letošním roce zvýší o rekordních 290 gigawattů, a to navzdory růstu cen klíčových surovin potřebných pro výrobu solárních panelů a větrných turbín. Předpověděla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své zprávě.

Do roku 2026 by se tato kapacita podle IEA měla vyšplhat na více než 4800 gigawattů, což by znamenalo nárůst o zhruba 60 procent ve srovnání s loňským rokem. Organizace nicméně upozornila, že i současný rychlý růst kapacit pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů není dostatečný k dosažení globální uhlíkové neutrality do poloviny tohoto století.

"Letošní rekordní rozšíření kapacit pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů o 290 gigawattů je další známkou toho, že vzniká nová globální energetická ekonomika," uvedl šéf IEA Fatih Birol. "Vysoké ceny komodit a energie, které dnes vidíme, jsou novými výzvami pro toto odvětví. Zvýšené ceny fosilních paliv však zároveň zvyšují konkurenceschopnost energie z obnovitelných zdrojů," dodal.

Za růstem kapacit pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů bude podle IEA v příštích letech i nadále stát především Čína, za kterou budou následovat Evropa, Spojené státy a Indie. "Čína nadále demonstruje své silné stránky v oblasti čisté energie. Rozšiřování výroby energie z obnovitelných zdrojů naznačuje, že emise oxidu uhličitého v této zemi by mohly dosáhnout svého vrcholu výrazně dříve než v roce 2030," dodal.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down