IEA: Energii vyrábíme špinavě

Podle Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA) se nedaří změnit energetiku tak, aby produkovala méně emisí skleníkových plynů. Podle aktuální studie produkuje lidstvo prakticky stejné množství uhlíkových emisí na jednotku energie jako před dvaceti lety. Článek o tom přinesl Ekolist. Studie používá...

Podle Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA) se nedaří změnit energetiku tak, aby produkovala méně emisí skleníkových plynů. Podle aktuální studie produkuje lidstvo prakticky stejné množství uhlíkových emisí na jednotku energie jako před dvaceti lety. Článek o tom přinesl Ekolist.

Studie používá tzv. index uhlíkové intenzity (ESCII). Ten ukazuje kolik oxidu uhličitého v průměru připadá na jednotku energie. V roce 1990 byl index 2,39 tun CO2 na tunu ekvivalentu ropy (toe, která odpovídá energii získané spálením jedné tuny ropy, odpovídá 41 868 GJ či 11,63 MWh). V roce 2010 dosáhl index uhlíkové intenzity hodnoty 2,37 tCO2/toe. Podle IEA se ale uhlíkový index nijak podstatně nezlepšil od sedmdesátých let.

Přitom podle IEA mají vlády v rukou dostatek nástrojů jak rozvoj čisté energetiky stimulovat. Ale nevyužívají ho.

Podle studie IEA je nedostatečná i kapacita jádra plánovaná na rok 2025. Ta je o 15-32 % nižší, než kolik by bylo potřeba k udržení růstu průměrné celosvětové teploty o 2 °C.

Svět musí podle IEA především opustit špinavá fosilní paliva, která se navíc pálí neefektivně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *