19.12.2019 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

IBM vyvinula baterii z materiálu z mořské vody

Americká společnost International Business Machines (IBM) vyvinula baterii z materiálů extrahovaných z mořské vody, která neobsahuje kobalt. Firma to oznámila na svých stránkách. Na vývoji baterie pro komerční účely bude IBM dále pracovat s výzkumnou sekcí německé automobilky Mercedes-Benz, s japonským výrobcem kapalného elektrolytu Central Glass a s výrobcem baterií Sidus.

"Cílem je dosáhnout prvního funkčního prototypu zhruba do jednoho roku," řekl za výzkumnou divizi IBM Research Jeff Welser. Dodal, že to nemusí být nutně IBM, kdo začne konečný produkt sériově vyrábět. Nová technologie se podle společnosti jeví jako energeticky účinnější než lithium-iontové baterie. Rychleji se nabíjí a je levnější.

Většina světových výrobců se snaží v bateriích snížit obsah kobaltu a lithia. Rozvoj elektromobilů totiž bude mít pravděpodobně za následek nedostatek těchto surovin. Podle statistik amerického Úřadu pro energetickou účinnost a obnovitelnou energii (EERE USA) pochází přibližně 91 % veškerého lithia pro výrobu lithiových baterií pouze ze tří zemí světa, a to z Austrálie (44 %), Chile (34 %) a Argentiny (13 %). Další klíčové suroviny, které jsou využívány na produkci akumulátorů, jsou dováženy z velké části z jediné země. Například 59 % kobaltu dodává Konžská demokratická republika, dokonce 67 % přírodního grafitu je dodáváno z Číny.

Cena kobaltu pak od roku 2016 do konce prvního kvartálu 2018 vzrostla dokonce o 350 %, řekl Jonáš Mlýnek, manažer investiční a společnosti LYNX. „Avšak během posledního roku a půl se cena opět propadla o 70 %. Za tímto silným pohybem lze hledat přecenění limitovanosti nabídky kobaltu a také nadmíru silné spekulační očekávání rozvoje elektromobilů. Po divokých letech se dnes se trh s kobaltem nachází v mezifázi, ve které se producenti nehrnou do uzavírání dlouhodobých kontraktů, ale zaměřují se na zvýšení efektivity produkce,“ dodává Mlýnek.

(red)

 

Foto: IBM

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down