Hradec Králové otestuje třídění živočišného odpadu z domácností

Část lidí ve stotisícovém Hradci Králové bude moci od října půl roku na zkoušku třídit do zvláštních popelnic odpad z kuchyní – zbytky jídel či prošlé potraviny. Podle výsledků a reakcí občanů pak magistrát rozhodne, zda tuto formu třídění bude ve městě zavádět nebo ne, uvedl primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

V třídění této problematické části gastroodpadu radnice vidí další možnost, jak zvýšit míru recyklace a snížit směsný komunální odpad. V Hradci Králové se ročně vytřídí asi 17 000 tun odpadu, 20 až 25 procent připadá na biologicky rozložitelný odpad.

Do hnědých popelnic s příslušným označením budou moci lidé kromě zbytků jídel dávat maso, mléčné výrobky, malé kosti či potraviny v plastových či papírových obalech. Dvacet popelnic bude na sídlišti ve čtvrti Malšovice v ulicích Rybova a Antonína Petrofa.

Popelnice se budou vyvážet jednou týdně, odpad skončí v bioplynové stanici. Drtič v ní odpady podrtí a oddělí biologický materiál od obalů. "Vzhledem k technologii na bioplynové stranici prosíme občany, aby nevhazovali do nádob na gastroodpad odpady ve skleněných nebo kovových obalech," uvedl ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek.

-red-*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down