Horní Bříza odstranila ekologickou zátěž

V Horní Bříze na Plzeňsku sanovali za 247 milionů korun bývalou skládku dehtu, popele, škváry, odpadu z keramičky a generátorovnu ve středu města, kam se vypouštěly fenoly. Nebezpečné odpady mohly ohrozit rozsáhlé podzemní zdroje vody. Na speciální skládky se odvezlo přes 150 000 m3 zeminy. "Dehty...

V Horní Bříze na Plzeňsku sanovali za 247 milionů korun bývalou skládku dehtu, popele, škváry, odpadu z keramičky a generátorovnu ve středu města, kam se vypouštěly fenoly. Nebezpečné odpady mohly ohrozit rozsáhlé podzemní zdroje vody. Na speciální skládky se odvezlo přes 150 000 m3 zeminy. „Dehty tam byly ukládány pravděpodobně od doby zahájení provozu generátorovny v roce 1924 do 70. let, kdy začalo jejich odvážení do chemických závodů v Litvínově. Druhou lokalitou sanačních prací byla bývalá generátorovna, jejíž součástí bylo dehtofenolové hospodářství,“ uvedl pro ČTK starosta Vojtěch Šedivec.

Skládka byla původně jen navezena na terén, takže se odpad pouze odtěžil. Zemina se podle stupně znečištění odvážela na skládku do Vysoké, kde ji míchali s nezávadnou hlínou nebo biologicky rozkládali. Dehty se odvážely na skládku k Temelínu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *