Hnutí Duha má rovněž krizový plán

Aby překonala krizi na trhu s vytříděnými odpady, musí vláda podle Hnutí Duha cílenou novelou zákona rozhýbat domácí recyklační průmysl a domácnostem usnadnit třídění odpadu.

Poptávka po recyklovaných materiálech – stejně jako po ropě, železné rudě, hliníku a dalších surovinách – v posledních měsících vinou finanční krize prudce klesla, uvádí se v tiskové zprávě Hnutí Duha. Více odpadků tak zbytečně končí na skládkách. Propad poptávky není u všech druhů odpadu stejný. Mnohem lépe jdou na odbyt kvalitní, dobře vytříděné odpadní suroviny. Proto Hnutí DUHA připomnělo, že pohodlnější třídění zajišťuje čistější druhotné materiály. Pokud lidé domů dostávají barevné pytle, namísto aby museli chodit do barevných kontejnerů, nestává se, že by se v tříděném odpadu objevovaly jiné příměsi. V Letohradě i dalších evropských městech domácnosti za každý naplněný pytel druhotných surovin dostávají slevu z platby za popelnice.

Popelnice dnes stojí před každým domem, zatímco k barevným kontejnerům na tříděný odpad to průměrná domácnost má 138 metrů daleko. Proto je u nás recyklace několikrát nižší než v Německu či Nizozemsku.

„Potřeba jsou hlavně urgentní změny v zákoně o odpadech, jež domácnostem usnadní třídění. Stoupne tak podíl dobře vytříděného, kvalitního odpadu, po kterém je pořád ještě větší poptávka. Stát musí cílenými investicemi rozhýbat domácí recyklační průmysl, abychom nebyli závisí na odběru odpadu Čínou. Peníze by ministři měli získat zvýšením poplatků za skládkování. Kvůli krizi klesá odbyt prakticky všeho – ropy, železné rudy, hliníku i třeba recyklovaných surovin. Až se ekonomika opět rozhýbe, poptávka znovu stoupne. Ministři musí pomoci, aby recyklace mezitím zbytečně nekolabovala. Rozhodně má velký smysl dál třídit a recyklovat,“ říká Ivo Kropáček.

– kce –

Zdroj: Hnutí Duha

Čtyři klíčová opatření Hnutí Duha:

u Důležité změny v zákoně o odpadech, které domácnostem usnadní třídění a podpoří recyklaci. Martin Bursík už loni anoncoval, že je předloží Poslanecké sněmovně.

u Součástí podle ekologické organizace musí být reforma poplatků za skládkování a pálení odpadků, aby se recyklace nadále vyplatila. Pak se nestane, že je výhodnější odpady posílat na skládku.

u Veškeré výnosy z vyšších poplatků by měly jít na projekty měst a obcí, které domácnostem usnadní třídění odpadu, a na investice do českého recyklačního průmyslu. Domácí recyklační kapacity zajistí, aby země už nevyvážela tříděné suroviny do Číny a dalších vzdálených států a nebyla tolik závislá na nestabilním globálním trhu.

u Přeřazení recyklace do nižší sazby DPH, které ministr ministr životního prostředí. Vláda se na změně bude muset dohodnout s ostatními státy EU.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *