01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hipotextil z pneumatik ocení v jízdárnách

Vedlejší produkt z recyklace pneumatik nachází další využití v koňských stájích a jízdárnách.

Pryžový granulát, který vzniká mletím pneumatik, našel uplatnění u výroby kanálových vpustí a při pokládkách tzv. gumoasfaltu, coby alternativního silničního povrchu. Společnost RPG Recycling z Uherského Brodu šla v procesu ekologického zpracování pneu ještě více do detailu a našla uplatnění pro další vedlejší produkty. Jedním takovým je hipotextil, což je směs textilního materiálu a gumového granulátu, která vzniká jako sekundární produkt při recyklaci ojetých i nových pneumatik. Testy ukazují, že hipotextil je vhodný zejména pro zastřešené jízdárny i otevřené výběhy koní, protože zkvalitňuje povrch, na kterém se tato ušlechtilá zvířata pohybují. Mezi charakteristické vlastnosti hipotextilu patří hlavně pružnost, elastičnost a tlumící schopnost. Při smíchání tohoto materiálu s křemičitým pískem je povrch velmi elastický a došlap kopyt pružný, aniž by docházelo ke skluzu. Tento stabilní povrch minimalizuje při práci s koňmi otřesy, chrání klouby a vazy a zabezpečuje celkovou jistotu a flexibilitu pohybu. Povrch z hipotextilu přináší pro jezdce i koně jistý komfort a pohodlí a zaručuje jejich bezpečnost.


Při drcení pneumatik dochází k uvolňování textilního vlákna, které je odsáváno filtračním zařízením. Současně s textilním vláknem dochází k částečnému odsávání gumového granulátu zejména jemnější frakce. Hipotextil je ve váhovém poměru tvořen zhruba z poloviny textilem a z půle granulátem. Povrch z hipotextilu je nenáročný na údržbu, pouze je vhodné jej mírně zavlažovat, aby neustále udržoval svou vláčnost a elastičnost. Díky tomu netvrdne a je stále sypký. Hipotextil je objemově stálý a finančně nenáročný. Výrobek neovlivňuje kvalitu životního prostředí, nemá žádné nebezpečné vlastnosti a neohrožuje zdraví lidí ani zvířat.

Petr Sadovský, výkonný ředitel RPG Recycling k tomu řekl: ,,Hipotextil získáváme jako druhotný a v podstatě nechtěný produkt při výrobě granulátu. Myslím, že kromě koňských stájí a jízdáren by se materiál dal využít i ve stavebnictví, třeba u výroby izolačních protihlukových desek. Nám jde ale především o to, aby recyklace pneumatik byla maximální a všechny produkty takto získané našly nějaké uplatnění. U kanálových krytů, vpustí a mříží se nám to daří, to stejné se dá říct u silničních povrchů, kde sledujeme zájem o využití pryžového granulátu u směsí z takzvaného gumoasfaltu."

Hipotextil je směs textilního materiálu a gumového granulátu.

Cena hipotextilu by podle Petra Sadovského neměla být vyšší než 15 haléřů za jeden kilogram.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down