Autor
Kategorie:
Praxe

Hasiči úspěšně recyklují

Od roku 2005, kdy kolektivní systém ELEKTROWIN zahájil svou činnost, odevzdali Češi k recyklaci již bezmála 125 000 tun vysloužilých elektrospotřebičů, tedy více než 5 milionů kusů spotřebičů, které obsahovaly 1250 kilogramů zlata.

Zatímco v recyklaci chladicích zařízení lednic a praček patříme v rámci Evropy do první pětky, ve zpětném odběru drobných elektrospotřebičů, jako jsou fény, kulmy, holicí strojky a mixéry se pohybujeme ve středu států EU. Recyklací elektroodpadu se tak dosud podařilo ušetřit 62 500 tun železa, nebo 754 milionů kWh elektřiny, což odpovídá roční spotřebě města se 76 tisíci obyvateli

„Bohužel v Česku tyto drobné spotřebiče stále nejčastěji končí v kontejnerech na směsný odpad,“ říká Jaroslav Holakovský, předseda představenstva akciové společnosti ELEKTROWIN. Vedle zpětného odběru se kolektivní systém zabývá také edukací široké veřejnosti.


Cílem je změnit její chování tak, aby se i drobné spotřebiče vracely k recyklaci a nekončily na skládkách. V letošním roce byl spuštěn projekt Recyklační hlídka. Jeho cílem je na základních a středních školách po celé České republice učit děti zábavnou formou o nezbytnosti recyklace vysloužilých elektrospotřebičů. Od svého startu navštívila již padesát škol, kde se jejího programu zúčastnilo na tři tisíce žáků.

Recyklační hlídka navázala na ekologický projekt Ukliďme si svět!, do kterého je zapojeno přes 200 tisíc žáků z více než 700 základních a středních škol po celé republice. Těm se za čtyři roky trvání projektu podařilo společnými silami vysbírat již 424 tun elektrospotřebičů.

Na jaře 2011 se rozběhl další úspěšný projekt, když Sbory dobrovolných hasičů dostaly možnost zapojit se do projektu Recyklujte s hasiči. „Tato akce přináší výhody pro obě strany. Lidé již nemusí přemýšlet kam odevzdat vysloužilce. Sbory dobrovolných hasičů pořádají železné neděle, během nichž organizují také sběr spotřebičů. Od ELEKTROWINu pak získají za každý vysbíraný kus finanční odměnu,“ vysvětluje systém fungování projektu Roman Tvrzník, generální ředitel společnosti.

V současné době sbírá elektroodpad již 408 hasičských sborů a dosud vybrali více než 370 tun vysloužilých spotřebičů. Podle slov Romana Tvrzníka si ELETROWIN od této spolupráce hodně slibuje.

„Akce Recyklujte s hasiči přináší výhody pro obě strany,“ říká Roman Tvrzník, generální ředitel Elektrowin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *