01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Halda Barré nepředstavuje riziko

Podle výsledků závěrečné odborné zprávy, kterou vypracovala specializovaná sanační firma ECO-F, není halda Barré ve Vinařicích na Kladensku nebezpečná pro zdraví obyvatel žijících v jeho okolí ani pro životní prostředí: nedochází k posunům zeminy odvalu, jílové těsnění na povrchu haldy je...

Podle výsledků závěrečné odborné zprávy, kterou vypracovala specializovaná sanační firma ECO-F, není halda Barré ve Vinařicích na Kladensku nebezpečná pro zdraví obyvatel žijících v jeho okolí ani pro životní prostředí: nedochází k posunům zeminy odvalu, jílové těsnění na povrchu haldy je vyhovující, hoření uvnitř haldy je utlumeno a do okolního ovzduší neuniká nadlimitní množství znečišťujících látek. Zjištěné podpovrchové teploty jsou nižší než v roce 2001. Na haldě se bude v dalších letech provádět termický monitoring, budou opravovány vzniklé trhliny jílového těsnění a sledována stability půdní hlušiny. Terénní práce a sběr vzorků na haldě Barré začaly v květnu. Specialisté udělali takzvanou atmogeochemickou sondáž. Současně odebrali geologické vzorky k posouzení stability svahu haldy a změřili emise v ovzduší.

Halda Barré vznikla v důsledku ukládání hlušiny z kamenouhelného dolu, které skončilo v roce 1920. V roce 1991 začala na povrchu hořet a zplodiny unikaly do okolí. Objevily se také informace, že v blízkosti haldy onemocnělo několik lidí rakovinou. Výsledky měření podezření jednoznačně nepotvrdily.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down