Greenpeace žádá, aby Česko podalo kvůli Turówu žalobu na Polsko

Ekologická organizace Greenpeace ČR žádá v petici, aby česká vláda podala žalobu na Polsko kvůli prodloužení těžby hnědého uhlí v dolu Turów u česko-polské hranice. Podle ekologů požádala polská státní společnost PGE, které důl a přilehlá elektrárna patří, o prodloužení povolení k těžbě do roku 2044. Stalo se tak opět utajeně, bez informování české vlády a veřejnosti, uvedl v tiskové zprávě koordinátor uhelné kampaně Greenpeace Luboš Pavlovič.

Polský hnědouhelný důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE chce důl postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních podél silnice z Žitavy do Bogatyně. Poláci chtějí těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obyvatelé z pohraničí se obávají nejen ztráty pitné vody, ale i hluku a prachu nebo propadů půdy. Voda se přitom v této lokalitě ztrácí dlouhodobě.

Česko už loni podalo kvůli dolu Turów Evropské komisi oficiální podnět, který je předstupněm k žalobě. Komisaři na konci prosince potvrdili, že Polsko při rozšiřování dolu směrem k českým hranicím porušilo evropskou legislativu. Podle Pavloviče usilovala PGE o prodloužení těžby ve stejné době, kdy vedli složitá jednání zástupci české a polské strany s cílem nalézt řešení sporu. "Žádost o povolení k další těžbě staví na stejných problematických a nezákonných procesech, které Česká republika i Evropská komise kritizují," doplnil.

Podle Sousedského spolku Uhelná a Greenpeace ČR je proto nyní žaloba na nelegální rozšíření dolu nevyhnutelná. Ode dneška mohou lidé na stránkách Greenpeace ČR a Sousedského spolku Uhelná www.spoluproklima.cz/stopturow/ podepisovat petici, která českou vládu k podání žaloby vyzývá. "Žaloba přitom nemá být namířena proti Polsku jako státu či jeho obyvatelům, ale proti postupu polské státní firmy PGE a místních úřadů, které její kroky umožňují," dodal Pavlovič.

(ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down