18.12.2020 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fond životního prostředí vydá příští rok 5,65 miliardy korun

Státní fond životního prostředí (SFŽP) bude mít příští rok příjmy 3,58 miliardy korun a výdaje 5,65 miliardy korun. Návrh jeho rozpočtu schválila Sněmovna. Rozpočet zahrnuje zvýšenou alokaci na vodohospodářské projekty obcí. Už letos na ně dostalo ministerstvo životního prostředí dvě miliardy navíc, s dalšími třemi se počítá.

Příjmy SFŽP jsou dány například dotacemi ze státního rozpočtu, platbami za využívání přírodních zdrojů a znečišťování životního prostředí, splátkami poskytnutých půjček a pokutami za poškození životního prostředí.

Nejvíce peněz, zhruba 4,16 miliardy korun, půjde na Národní program Životní prostředí. Jde o doplněk zejména k dotacím z operačního programu Životní prostředí (OPŽP) a Nové zelené úsporám. Program podporuje projekty zaměřené na šetrné využívání přírodních zdrojů, environmentální vzdělávání, řešení záporných dopadů lidské činnosti na životní prostředí, ale i na adaptaci na změny klimatu.

Dalších 200 milionů korun fond vyhradil na podporu výměny nevyhovujících kotlů na pevná paliva v domácnostech. Na půjčky k posílení podpory projektů dotovaných evropskými penězi z OPŽP půjde 279 milionů, zhruba 120 milionů na pilotní projekt takzvaných Inovativních finančních nástrojů. Projekt souvisí s OPŽP a jde o půjčky z evropských fondů, které lze kombinovat s dotací SŽFP. Výdaj 247 milionů korun je spjat s dotacemi plynoucími z takzvaných Norských fondů.

Provoz kanceláře fondu bude stát 645,6 milionu korun. V dokumentech stojí, že proti původnímu návrhu se částka zvedla o 19,6 milionu korun kvůli rozšíření kapacit pro správu Modernizačního fondu, Fondu pro spravedlivou transformaci a Fondu obnovy.

Celkem přes fond půjde příští rok 19,4 miliardy korun. Patří k nim také 11,5 miliardy korun evropských peněz v OPŽP a 2,2 miliardy v programu Nová zelená úsporám.

Podle zatím poslední zprávy o hospodaření fond pro rok 2019 předpokládal příjmy téměř 1,674 miliardy korun, nakonec získal zhruba 1,074 miliardy korun, mimo jiné kvůli nižším příjmům z poplatků za odběr podzemní vody a vypouštění odpadních vod do vod povrchových. Výdaje fondu loni přesáhly 1,899 miliardy korun. Udržely se tak pod limitem 1,918 miliardy korun, který schválila vláda.*

(ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down