Kolektivní systém ASEKOL letos v únoru zřídil fond na podporu veřejně prospěšných projektů zaměřených na zlepšení efektivity sběru elektroodpadu. Žádat o granty z Fondu ASEKOL nyní mohou například obce, kraje a nevládní neziskové organizace, ale i další subjekty.
Společnost ASEKOL, s. r. o., je připravena letos mezi žadatele o grant rozdělit několik milionů korun. V rozhovoru to potvrdil jednatel společnosti Mgr. Jan Vrba.
Proč jste Fond ASEKOL založili, z jakých zdrojů byl vytvořen?
Primárně chceme podpořit obce a města, pomoci jim s praktickou realizací zpětného odběru elektrozařízení a s osvětou v této oblasti. Z toho vyplývá definice jednotlivých programů a také požadavek na neziskovost projektů a jejich veřejnou prospěšnost. Letos se zaměříme na tři typy projektů. Jde o programy Intenzita, Rekonstrukce a Osvěta. První z nich se týká vytvoření nebo zvýšení počtu sběrných míst v konkrétní lokalitě. Program Rekonstrukce je zaměřen na zvýšení kapacity sběrných míst, jejich rekonstrukce nebo zlepšení vybavení, zatímco Program Osvěta cílí na oblast vzdělávání. V následujících letech by měl přibýt ještě Program Výzkum, který podpoří výzkum, vývoj a rozvoj technologií v oblasti logistiky, zpětného odběru a recyklace elektrozařízení. Financování fondu bude zajištěno ze zdrojů společnosti ASEKOL. Zájem ze strany žadatelů je značný, už jsme obdrželi několik desítek žádost o podporu.
Jakou částkou disponujete?
První ročník bude dotován částkou v hodnotě několika milionů korun. Přesné členění prostředků mezi jednotlivé programy nebylo stanoveno. Prioritou je pro nás kvalita předložených projektů.
Musí vždy jít o finanční podporu, nebo jsou možné i jiné způsoby podpory?
Podpora je primárně koncipována jako finanční. Je však možný například náš vstup do projektu formou materiálového vkladu.
Všechny žádosti budou posuzovány komplexně a nebudeme k nim přistupovat podle momentální výtěžnosti zpětného odběru elektrozařízení. Zajímají nás základní cíle žadatelů a navržené prostředky k jejich dosažení.
Kdo bude o udělení grantů rozhodovat?
O udělení grantů bude rozhodovat devítičlenná Rada fondu složená ze zástupců Svazu měst a obcí ČR, Sdružení věřejně prospěšných služeb, výrobců a dovozců elektrozařízení, médií a pracovníků a splupracovníků společnosti ASEKOL. Každý žadatel bude písemně vyrozuměn o poskytnutí či neposkytnutí financí na podporu projektu včetně zdůvodnění. Podpořené projekty budou vyhlášeny veřejně. Veškeré informace o fondu, grantovém řízení a jeho výsledcích budou vyvěšeny na webových stránkách www.asekol.cz a www.elektrosrot.cz. V neposlední řadě budeme o výsledcích grantového řízení informovat v časopise Zpětný odběr.
Pravidelně bude vyhlašováno jarní kolo grantového řízení. Pokud by z různých důvodů v jarním kole nebyly vyčerpány finanční prostředky, vyhlásíme i doplňkové podzimní kolo.
Ivan Ryšavý
Jarní kolo grantového řízení Fondu ASEKOL - (přihlášky nutno podat do 15. 4. 2008)
Program Intenzita
Tematické zaměření pro rok 2008: zpracování projektové dokumentace pro výstavbu nových sběrných dvorů, na nichž bude zřízeno místo zpětného odběru elektrozařízení; budování specializovaných stabilních míst pro zpětný odběr elektrozařízení (mimo sběrné dvory), nákup kontejnerů pro kontejnerový sběr drobných elektrozařízení do pouličních stacionárních kontejnerů; zřízení míst zpětného odběru drobných elektrozařízení ve veřejně přístupných objektech (úřady, informační centra, knihovny, školy apod.)
Kritéria pro výběr projektů: pokrytí oblastí s nízkou hustotou míst zpětného odběru elektrozařízení; nalezení nových metod realizace zpětného odběru elektrozařízení; ekonomická smysluplnost projektu; výše spoluúčasti žadatele; zvýšení míry zpětného odběru elektrozařízení.
Program Rekonstrukce
Tematické zaměření pro rok 2008: zvýšení zabezpečení sběrných dvorů, případně jiných stabilních míst zpětného odběru, proti vykrádání (například budování oplocení, instalace kamerového systému apod.); rozšíření kapacity sběrných dvorů, případně jiných stabilních míst zpětného odběru pro potřeby zpětného odběru elektrozařízení (např. budování zpevněných ploch, přístřešků apod.).
Kritéria pro výběr projektů: realizace ve smluvní obci KS ASEKOL; výše spoluúčasti žadatele; zvýšení míry zpětného odběru elektrozařízení.
Program Osvěta
Tematické zaměření pro rok 2008: osvětové projekty pro širokou veřejnost; semináře a kurzy se zaměřením na školní mládež a vzdělávání pedagogů; osvětové akce, semináře a kurzy pro pracovníky obecních, městských a krajských úřadů.
Kritéria pro výběr projektů: realizace ve smluvních obcích KS ASEKOL; kreativita řešení; očekávaný počet oslovených spotřebitelů (občanů); výše spoluúčasti žadatele; vliv na zvýšení míry zpětného odběru elektrozařízení.
Žadatelé pro všechny tři programy: obce, svazky obcí, kraje; nevládní neziskové organizace; ostatní subjekty (například svozové společnosti) mohou žádat jen ve sdružení či asociaci s výše uvedenými subjekty, přitom budou preferovány právnické osoby, vůči nimž plní územní samosprávné celky úkoly zřizovatele nebo zakladatele nebo v nich mají nadpoloviční majetkový či hlasovací podíl v době podání žádosti). U programu Rekonstrukce mohou být žadateli i ostatní provozovatelé sběrných dvorů.
Minimální spoluúčast žadatele při řešení projektu: Program Intenzita 10 %, program Rekonstrukce 20 %, program Osvěta 15 % z celkových nákladů projektu.
Více informací včetně očekávaného rozsahu projektů a přihlášky do grantového řízení je na www adrese http://www.asekol.cz/Fond%20ASEKOL/. Zdroj: ASEKOL