Firma z Kyjova na Hodonínsku vyrábí rozložitelný materiál z odpadu a podhoubí

Firma Myco z Kyjova na Hodonínsku mění odpad z dřevozpracujícího průmyslu a zemědělství pomocí podhoubí na materiál rozložitelný v přírodě. Podobný může být třeba dřevotřísce nebo expandovanému polystyrenu používanému v obalových materiálech. Začínající společnost, která zatím vyrábí dva metry krychlové tohoto materiálu měsíčně, získala investici 14 milionů korun, která jí umožní zvýšit výrobu na 100 metrů krychlových.

Do start-upu z Kyjova investovala skupina Garage Angels a JIC Ventures. "V době materiálové krize je potřeba hledat nové cesty. Myco jednu z takových cest našlo a já jsem přesvědčen, že jejich záměr uspěje," uvedl Radim Kocourek za JIC Ventures.

Společnost sídlí ve sklepních prostorách kancelářské budovy na 250 čtverečních metrech. Pro současný objem výroby ale prostor přestává stačit. "Používáme odpad, výroba je nízkoenergetická a minimalizujeme logistiku. Nemusíme řešit recyklaci ani zpětnou přepravu použitých výrobků. Díky těmto aspektům tak můžeme být i hodně levní. Nejdražší je nyní velký podíl ruční práce, ale ten snížíme právě díky investici do vývoje automatizace. Stav na trhu s tradičními materiály a legislativa omezující ty neudržitelné navíc výhody našeho materiálu prohlubují," uvedl jeden ze zakladatelů Martin Janča.

Firma za rok a půl své existence vyvinula způsob výroby a spustila pilotní malosériovou produkci. Získala také první zákazníky: výrobce biočajů Sonnentor a výrobce udržitelných bezdrátových nabíječek Treed.

"Využití našeho materiálu je velmi široké, od obalového průmyslu až po náhradu dřevotřísky ve stavebnictví i nábytkářském průmyslu. Na rozdíl od dřevotřísky má ale zcela přírodní složení," uvedl za firmu Myco Vladan Košut.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down