Firma Vítkovice postaví v Ostravě plnicí stanici na vodík, fungovat začne v lednu

Společnost Vítkovice, a. s., postaví v průmyslové části Dolních Vítkovic v Ostravě plnicí stanici na vodík. Fungovat začne v lednu. Náklady na výstavbu budou do milionu eur (25,5 milionu korun), řekla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. V Česku dosud žádná veřejná vodíková plnicí stanice nefunguje, vozy na tento pohon se v republice dosud nerozšířily.

Vodíková plnička bude v Dolních Vítkovicích u vjezdu do výrobních areálů nedaleko už existující plničky stlačeného zemního plynu (CNG). Vítkovice dodají stavební části a zajistí hlavní technologii.

"Plničku nainstalujeme do konce roku, pak zahájíme zkušební provoz. Už jsme se také dohodli s Cylinders Holding jako dodavatelem skladovacích systémů vodíku. Všechno bychom chtěli mít hotovo na jaře příštího roku," uvedl předseda představenstva Vítkovic, a. s., Rodan Broskevič.

Firma se v posledních letech po rozsáhlé transformaci odklonila od strojírenské výroby a zabývá se hlavně správou nemovitostí nebo developerskými projekty. Mluvčí uvedla, že plnicí stanice vodíku zapadá do této nové strategie společnosti.

"Už nějakou dobu realizujeme rozsáhlé developerské projekty na svém majetku. Vedle toho připravujeme využití obnovitelných zdrojů energií, včetně fotovoltaiky, tepelných čerpadel nebo lokálních nízkoemisních topidel," uvedl Broskevič. Současně s projektem na výstavbu plničky vodíku připravují Vítkovice také plnicí stanici kyslíku, která bude sloužit pro plnění kyslíkových kompletů, jež se využívají pro takzvanou oxygenoterapii při sportu, ve welness či estetické medicíně.

Skupina Cylinders Holding podnikatele Jana Světlíka si letos koupila první a zatím jediné auto na vodíkový pohon v Česku, vůz Toyota Mirai. "Vůz bude sloužit nejen generálnímu řediteli Janu Světlíkovi, který je velkým propagátorem vodíkových technologií, ale stane se součástí vzdělávacích projektů a marketingu vodíku," uvedla Kijonková. Holding se podílí i na vizi vodíkové čtvrti, kterou chce v Ostravě vybudovat společně s Vítkovicemi, a. s., a dalšími firmami.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down