Firma C-Energy Planá získala posouzení EIA pro technologii na spalovnu

Firma C-Energy Planá, která vyrábí teplo a elektřinu, získala posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) pro technologii na zařízení pro energetické využití odpadu. Provoz zařízení v Plané nad Lužnicí na Táborsku by měl začít v roce 2027. EIA se vztahuje na fluidní kotel, který bude hlavním komponentem pro spalování a energetické využití dopadu.

Nahrazení staré technologie

Kotel by měl přeměnit na energii až 50 000 tun směsného komunálního odpadu z Táborska ročně. Po roce 2029 bude platit zákaz ukládání směsného komunálního odpadu na skládkách. Nová technologie v Plané nad Lužnicí nahradí dva kotle v areálu bývalé teplárny v nedalekém Táboře, které spalují hnědé uhlí, topný olej a hnědouhelný dehet.

"Ještě před deseti lety bylo nutné pro výrobu tepla pro táborskou aglomeraci spálit více než 300 000 tun uhlí ve zdrojích v Táboře a v Plané nad Lužnicí.

V Plané jsme zastavili spalování uhlí v srpnu 2022, využití směsného komunálního odpadu nám umožní zbourat staré kotle v Táboře a instalovat zde moderní plynový zdroj pro dodávku tepla a elektrické energie ve špičkách spotřeby," uvedl jednatel C-Energy Planá Ivo Nejdl.

Ceny odpadů jsou poměrně stabilní

Náklady na zařízení dosáhnou 2,1 miliardy korun, části zajistí dotace z Modernizačního fondu. "V mixu zdrojů pro výrobu tepla a energií na Táborsku tak do budoucna bude směsný komunální odpad důležitým stabilizačním prvkem," uvedl Nejdl.

Zařízení pro energetické využití odpadu chystají v kraji také České Budějovice a Písek. Zevo v Budějovicích chce stavět tamní teplárna, roční kapacita by měla být 160 000 tun odpadů.*

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down