Firma AVE CZ přepracovala dokumentaci EIA k rozšíření čáslavské skládky

Společnost AVE CZ odpadové hospodářství přepracovala dokumentaci pro posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) k plánovanému rozšíření čáslavské skládky. Měla v ní zohlednit připomínky obcí v regionu, spolků a veřejnosti. Dokumentace je na úřední desce, běží třicetidenní lhůta pro zasílání připomínek. Na zveřejnění dokumentace upozornila na webu čáslavská radnice.

Místní se dělí na dvě skupiny

Proti rozšíření čáslavské skládky se bouří část obyvatel, obávají se nárůstu dopravy a dalších nepříznivých vlivů. AVE CZ poukazuje na to, že s posunutím termínu konce skládkování komunálního odpadu k roku 2030 vzniká potřeba prodloužit i životnost skládky v Čáslavi. Vedení města firmě stanovilo omezující podmínky, argumentuje mimo jiné ekonomickými aspekty.

Podle spolku Zelená Čáslav hrozí, že se skládka rozšíří o více než 2,5 milionu metrů krychlových odpadu a její plocha se zvětší na 26,6 hektaru, tedy přibližně na 37 fotbalových hřišť. "Obyvatelé Čáslavi se tak již po několikáté chystají na boj proti rozšíření skládky, která zcela změnila ráz krajiny i panorama historického města. Po petici, kterou za pár dní podepsala tisícovka lidí a úspěšném připomínkování a vrácení první dokumentace EIA, mají nyní obyvatelé Čáslavi a okolí pár dní na prostudování nové obsáhlé dokumentace, která má stovky stran," uvedl spolek.

Zdroj financí pro město

Zastupitelé v minulosti schválili podmínky rozšíření skládky, maximální kapacita má být 500 000 metrů krychlových s odkloněním dopravy na neveřejnou komunikaci. Navezení dalších 1 500 000 metrů krychlových odpadu bude možné až po vybudování jihozápadního okruhu, který by podle starosty Jaromíra Strnada (ČSSD a Nezávislí) podstatně zmírnil dopady dopravy, a to nejen na skládku.

Kromě toho má být například recyklace stavebních odpadů snížena na polovinu, tedy maximálně na 20 000 tun ročně, a AVE CZ se v prvních letech zaváže ke garanci ročních plateb minimálně 30 milionů Kč bez ohledu na výši vybraných poplatků. Přispívat má i na rozvoj nemocnice, sport a kulturu.

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down