Firma AVE CZ opět přepracovala EIA pro modernizaci spalovny v Rybitví

Společnost AVE CZ odpadové hospodářství znovu přepracovala dokumentaci vlivů záměru modernizace spalovny nebezpečných průmyslových odpadů v Rybitví na životní prostředí (EIA). Plánovaná kapacita se nezměnila. zůstává na 20 000 tunách za rok, stejně tak 7500 provozních hodin ročně. Firma se musela vypořádat s řadou připomínek a námitek.

Ministerstvo životního prostředí dokumentaci vrátilo k přepracování na jaře 2020 a znovu letos v březnu. Podkladům vytýkalo formální i věcné nedostatky, podruhé chtělo zapracovat vyjádření a připomínky, které zazněly na veřejném projednání záměru. Společnost proto zpracovala aktualizované posouzení vlivů na veřejné zdraví, měření hluku, prověřila dopravní napojení či upřesnila spádovou oblast odpadů, které mají pocházet prioritně z Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Podle zpracovatelů dokumentace záměr nezpůsobí v zájmovém území překračování stanovených imisních limitů pro žádnou ze sledovaných škodlivin. Vlivem provozu spalovny také nebudou překročeny hlukové limity. Spalovna průmyslových odpadů má být určena pro bezpečné termické zpracování průmyslových odpadů při současném využití tepelné energie, zčásti bude vyrábět i elektřinu.

Firma AVE CZ odpadové hospodářství vlastní odstavenou spalovnu od roku 2006, dva roky předtím už byla uzavřena, protože nesplňovala emisní limity. Chemička Synthesia ji proto prodala. Od té doby se odpadová společnost snaží o obnovení provozu.

Pardubice se v minulosti proti obnovení provozu spalovny postavily. Se společností jednaly o odkoupení zařízení, zastupitelé ale nakonec neschválili cenu. Odmítli za ni dát 35 milionů korun. Zhruba stejně by stálo její zbourání a sanace areálu. Firma AVE CZ také letos navrhla majetkový vstup do městské firmy SMP - Odpady, kde chtěla většinový podíl, město o návrhu zatím nejednalo.

První žádost podalo AVE CZ na ministerstvo životního prostředí v roce 2010. Pod protestní petici se v roce 2009 podepsalo téměř 50 000 lidí, Ministerstvo životního prostředí nakonec vydalo záporné stanovisko EIA. Letos v únoru se k záměru uskutečnilo veřejné projednání, které se konalo on-line, což samosprávy i jednotlivci rozporovali. Prosazovali prezenční setkání v aréně, kterého by se mohlo zúčastnit víc lidí. Ministerstvo životního prostředí se tentokrát rozhodlo pro on-line schůzi z důvodu pandemické situace.

Firma AVE CZ odpadové hospodářství patří rakouské společnosti AVE CEE Holding. Aktiva skupiny AVE v Česku v roce 2014 získala společnost EP Industries.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down