14.09.2020 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Expert: Světelné znečištění se zvyšuje až o šest procent ročně

Světelné znečištění, tedy nadbytečné osvícení veřejného prostoru, se podle astronoma Pavla Suchana celosvětově zvyšuje až o šest procent ročně. Jen v Česku se takto neúčelně vynaloží energie za dvě miliardy korun za rok. Suchan, který je předsedou skupiny pro světelné znečištění České astronomické společnosti, to uvedl na senátním veřejném slyšení.

"Nikdo nepožaduje zhasnout, potřebujeme svítit účelně," uvedl Suchan. Pokud podle něj žádná změna nenastane, bude to mít negativní vliv na ekosystém, který potřebuje střídání světla a tmy, což potvrdili i biologové a fyziologové. K regulaci světelného znečištění už podle Suchana přistoupili v Itálii, Francii, Slovinsku či Německu.

Příkladem světelného znečištění jsou podle expertů celonoční osvětlení billboardů, parkovišť u nákupních center nebo veřejné osvětlení, které směřuje jinam než na pozemní komunikaci. Zoolog Jiří Flousek ze Správy Krkonošského národního parku zmínil i osvětlení sjezdovek kvůli večernímu lyžování nebo údržbě a zasněžování.

V Česku se problematice světelného znečištění věnuje od roku 2017 mezirezortní pracovní skupina, která byla ustavena ministrem životního prostředí. Jejím cílem by mělo být nalezení účinných nástrojů, jak omezit světelné znečištění v co největší míře a zajistit právní ochranu před ním.

(ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down