Evropští poslanci chtějí ambicióznější cíle v soběstačnosti klíčových surovin

Evropští poslanci podpořili ambicióznější cíle při zajištění větší soběstačnosti Evropské unie v produkci a zpracování surovin, které jsou klíčové pro evropský průmysl a u kterých je EU závislá na dovozu ze zemí mimo blok. Usnesení, které stanovilo postoj Evropského parlamentu v jednání s členskými státy, schválilo 515 přítomných poslanců z 577. Nutnost zajistit větší soběstačnost podle zastánců návrhu dokázala omezení, která zavádí Čína, či dopady války na Ukrajině.

Pomoci by měla mimo jiné recyklace

V návrhu nařízení Evropská komise konstatuje, že v dodávkách některých klíčových surovin pro výrobu zelených technologií, elektromobilů či pro obranný průmysl je EU silně závislá na dovozu ze zemí mimo blok. V některých případech je EU dokonce zcela závislá na jednom dodavateli. Takovou stoprocentní závislost by podle Bruselu bylo dobré snížit do roku 2030 na 65 procent. Do roku 2030 by podle komise měla být EU schopna zpracovávat 40 procent klíčových surovin a těžit jich deset procent na svém území. Brusel chce také zlepšit recyklaci.

Mohlo by vás zajímat:
Maersk a APM Holding založily podnik
C2X na výrobu zeleného metanolu

V příloze k návrhu nařízení připraveného Evropskou komisí jsou jako "kritické suroviny" označené například lithium, gallium, germanium, kobalt, měď, fosfor, wolfram a také koksovatelné uhlí.

Ruská válka proti Ukrajině i čínská omezení zavedená na export gallia a germania ukazují podle zpravodajky tisku europoslankyně Nicoly Beerové, jak je naléhavé zajistit EU větší soběstačnost v přístupu ke strategickým materiálům. Podobně se vyjádřil ve středeční rozpravě i eurokomisař Johannes Hahn. Křehkost dodavatelských řetězců ukázala i pandemie covidu-19. Panují také obavy, že by některé státy mohly využít silnou závislost EU na dovozu strategických surovin pro prosazování svých politických cílů.

Společné nákupy i rychlejší povolování

Podle Beerové však návrh komise není v některých bodech dostatečný. Usnesení Evropského parlamentu například žádá, aby opatření doprovázela menší byrokracie či aby se navýšily některé navržené cíle. Během rozpravy europoslanci také vyzývali, aby se při těžbě či zpracování strategických surovin dodržovaly na území EU přísné ekologické parametry.

Přečtěte si také:
Analytici vidí nové cíle EU k podílu
obnovitelných zdrojů jako velmi ambiciózní

Jedním z nástrojů, se kterými nařízení počítá, je vytvoření projektů pro těžbu či zpracování strategických surovin. Jednou z výhod strategických projektů by mělo být rychlé povolování. Projekt pro těžbu by měl dostat nezbytná razítka do 24 měsíců, u projektů na zpracování či recyklaci do 18 měsíců. Komise chce také monitorovat stav zásob klíčových surovin v EU či prosadit mechanismus společných nákupů.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down