Evropský zelený hackathon vyhrála aplikace pro delší životnost nábytku

Evropský zelený hackathon GreenHack vyhrál projekt Re-pair + Re-use + Re-sell s nápady na opravu, druhotné použití a prodej použitého nábytku řetězce IKEA. Vítězný tým Unicorn Hackers získal 2500 eur (asi 63 500 Kč). Evropský inovační maraton se uskutečnil on-line, výsledky byly vyhlášeny v prostorách Pražské tržnice.

Celkem 200 účastníků mělo během akce za úkol vyřešit jednu z 11 výzev týkajících se celosvětových problémů, jako je změna klimatu, nadměrná spotřeba, nezodpovědná výroba a neefektivní řízení zdrojů. Na tvorbu prototypu řešení dostali 36 hodin.

Hackathon je jednodenní nebo dvoudenní akce, na které skupina programátorů, designerů nebo jiných expertů staví prototyp řešení konkrétního problému. Jedná se o takzvané bílé, etické hackery, kteří využívají svých schopností pro dobro ostatních. Tématem hackathonů bývají výzvy moderní doby, jako jsou zdraví, doprava, energetika nebo život ve městech.

"Naše aplikace umožní pomocí QR kódu identifikovat nábytek IKEA a zákazník poté může jednoduše objednat nebo si nechat vyrobit chybějící náhradní díly, načerpat nápady k vylepšení nábytku nebo nepotřebný nábytek prodat. Chceme zákazníky přirozeně naučit chovat se ekologicky zodpovědně a inspirovat je prodloužení životností," řekl Tobiáš Vybíral z vítězného týmu Unicorn Hackers.

Na druhém místě se umístil projekt BASF in your pocket týmu Best_BASF_app, který přišel s univerzálním řešením označování chemických sloučenin. Třetí a čtvrté místo pak připadlo aplikaci Nature Catcher - Vysočina týmu SUDs, která řeší problém nelegálních skládek a pomáhá zvyšovat počet turistů v kraji Vysočina a aplikaci Second life for bottless týmu Balance is Motion, která přišla s návrhy svítidel a tvárnic pro Plzeňský Prazdroj.

GreenHack se konal pod záštitou Evropské komise v rámci evropského Zeleného týdne 2021. Záštitu nad akcí převzalo ministerstvo životního prostředí, ministerstvo průmyslu a obchodu a Hlavní město Praha. Organizátorem akce GreenHack je společnost Insane Business Ideas, která uspořádala přes 20 hackathonů v odvětvích jako zdravotnictví, mobilita, energie nebo průmyslová výroba.

Na začátku loňského roku se v Praze uskutečnil dvoudenní hackathon, při kterém přes 60 IT specialistů zpracovalo nezávislou verzi informačního systému k elektronickým dálničním známkám. Tehdejší organizátoři tak reagovali na kritiku později zrušené státní zakázky, která následně stála místo i ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Stát ovšem nakonec systém z hackathonu nevyužil.

-čtk-*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down