Evropské peníze na regeneraci brownfields

Založení holdingového fondu Jessica představuje nový způsob využívání peněz z evropských fondů a Moravskoslezský kraj se stal prvním českým regionem, který se k němu odhodlal. Jessica je společnou iniciativou Evropské komise, Evropské investiční banky (EIB) a Rozvojové banky Rady Evropy a jejím...

Založení holdingového fondu Jessica představuje nový způsob využívání peněz z evropských fondů a Moravskoslezský kraj se stal prvním českým regionem, který se k němu odhodlal. Jessica je společnou iniciativou Evropské komise, Evropské investiční banky (EIB) a Rozvojové banky Rady Evropy a jejím cílem je podpora udržitelných investic, růstu a zaměstnanosti v městských oblastech. Hlavní ideou je účelněji využít prostředky z evropských fondů a s jejich pomocí zapojit do investičních projektů i soukromý sektor. Na financování projektů se totiž mají vedle peněz z evropských fondů podílet i EIB, komerční banky, ale také soukromí investoři.

Podmínky, za kterých bude Jessica poskytovat půjčky nebo záruky, budou výhodnější, než je běžné na trhu. Moravskoslezský kraj plánuje, že podpora poputuje na regeneraci nevyužitých průmyslových objektů (tzv. brownfields). Zmíněných 500 miliard korun bylo v ROP Moravskosleszsko původně vyhrazeno právě na podporu takových projektů, ale podle hejtmana Jaroslava Palase o ně nebyl za současných podmínek zájem a region se proto rozhodl peníze převést do nového nástroje financování. „Oblast brownfields, která je spojena s mnoha majetkoprávními otázkami a dalšími překážkami, je za současných dotačních podmínek jen těžce podporovatelná,“ říká hejtman. Jessica podle něj otevírá „zcela nové perspektivy“.

„Oblast brownfields je za současných dotačních podmínek jen těžce podporovatelná,“ říká hejtmana Jaroslav Palas

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *