Evropská komise schválila Německu státní podporu továrně Northvoltu na baterie

Evropská komise (EK) schválila státní podporu 902 milionů eur (zhruba 22 miliard Kč), kterou hodlá Německo poskytnout švédské společnosti Northvolt na výstavbu továrny na výrobu baterií pro elektromobily ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko.

EU chtěla předběhnout USA

Podle místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerové schválená státní pomoc "umožní firmě Northvolt investovat do gigafactory na výrobu bateriových článků pro elektrická vozidla v Evropě místo ve Spojených státech".

Opatření zahrnuje přímou finanční podporu 700 milionů eur a záruky v objemu 202 milionů eur. "Toto německé opatření v hodnotě 902 milionů eur je první individuální pomocí schválenou s cílem zabránit, aby se investice přesunula mimo Evropu," uvedla Vestagerová.

Podle EK by společnost Northvolt bez poskytnutí schválené pomoci postavila továrnu ve Spojených státech, kde byla firmě nabízena podpora zejména v rámci amerického zákona o snižování inflace (IRA). Ten umožňuje poskytování subvencí a daňových úlev na místní výrobu široké škály ekologických produktů.

Práce pro tisíce lidí

Northvolt hodlá výrobu v nové továrně na baterie nedaleko města Heide zahájit v roce 2026. Investice v celkové hodnotě 4,5 miliardy eur měla vytvořit zhruba 3000 pracovních míst, napsala agentura DPA.

Společnost Northvolt rozhodnutí postavit továrnu u města Heide oznámila loni v květnu, když jí Německo přislíbilo státní pomoc. Firma podepsala s vládou Šlesvicka-Holštýnska předběžnou smlouvu o výstavbě závodu na baterie už předloni v březnu. Později však uvedla, že vzhledem k výhodnějším dotacím a nižším nákladům na energie by mohla upřednostnit expanzi v USA před Evropou.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down