Evropa pokulhává ve sběru a recyklaci baterií

Směrnice EU z roku 2006, která určuje plánované kvóty sběru starých baterií nedojde pravděpodobně do roku 2016 naplnění. Podle zprávy, uveřejněné serverem EurActiv, jsou na cestě ke splnění tohoto závazku jen některé z členských zemí.

Belgie a Německo se přiblížilo pětadvacetiprocentní hranici ze stanovených pětačtyřiceti, ale podle kusých zpráv z ostatních států narazil systém sběru baterií na nízké kapacity sběrných provozoven a nízké motivační poplatky, a zřejmě také přehnaně nastavený cíl.

„Rozhodně bude mít řada zemí se splněním kvót problém,“ tvrdí i zveřejněná zpráva Evropské komise. „Některé státy totiž začaly sbírat použité baterie loni, nebo začínají letos.“ Na jednání komise zazněla i slova o frustraci a delikátnosti celé situace. Státy sdružené v unii měly do roku 2012 sbírat v průměru 25 % všech použitých baterií, a do roku 2016 45 % z celkového běhu. Společně se sběrnou kvótou byl v roce 2006 schválen i požadavek na míru recyklace. Ale například Británie ještě v roce 2010 sbírala jen 10 %, a dvě třetiny z tohoto počtu nechávala zpracovávat v zahraničí.


Recyklováno má být podle závazku 65 % olověných, 75 % niklo-kadmiových a 50 % zbývajících typů.“Je pro nás nepříjemné zjištění, že se země do sběru a recyklace baterií nezapojily v takové míře, kterou si odsouhlasily,“ říká Hans Craen, generální sekretář Evropské asociace přenosných baterií (EPBA). Problém v neplnění, a také v možné nesplnitelnosti nastavených kvót, možná tkví ale někde jinde.

Namísto očekávaného recyklačního boomu finanční krize uzavřela dvě z velkých recyklačních továren v Evropě, Citron SA v Le Havru, a Valdi ve Feurs. Maďarská europoslankyně Edit Herczogová ale nepovažuje situaci za beznadějnou a věří, že se situace bude optimalizovat. Je prý pochopitelné, že země vstupující do Evropské unie později za sběrem a recyklací použitých baterií zaostávají.

V České republice se o sběr a recyklaci baterií stará sdružení Ecobat. Záběr z propagační akce na podporu třídění baterií

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *