Europoslanci chtějí omezit maximální rychlost u dodávkových vozů

Všechny nové dodávkové vozy na silnicích Evropské unie by od příštího roku měly mít zařízení omezující jejich maximální rychlost na 120 kilometrů v hodině. Informovala o tom ČTK. Požadavek v Bruselu schválil výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu, podle něhož by emise nových lehkých...

Všechny nové dodávkové vozy na silnicích Evropské unie by od příštího roku měly mít zařízení omezující jejich maximální rychlost na 120 kilometrů v hodině. Informovala o tom ČTK. Požadavek v Bruselu schválil výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu, podle něhož by emise nových lehkých užitkových vozidel neměly od roku 2020 přesahovat 147 g CO2/km. Nyní emise tohoto skleníkového plynu dosahují u dodávek v průměru 203 gramů.

Nový limit platí celkově pro každou automobilku, takže jedna společnost může vyrábět dodávky s většími emisemi, ale musí je kompenzovat dalšími vozy s nižšími zplodinami CO2.

Výbor také navíc odhlasoval přibližné limity pro vzdálenější budoucnost – 105 až 120 g CO2/km od roku 2025. Aby návrh výboru vstoupil v platnost, musí jej schválit členské státy a plénum parlamentu.

Dnes schválené emisní limity kritizoval šéf Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA) Ivan Hodač. Podle něj je cíl 147 g CO2 „krajně ambiciózní“ a je možné ho dosáhnout jen za použití hybridních technologií. Připomněl také, že segment lehkých užitkových vozidel silně zasáhla hospodářská krize. Prodej dodávek totiž mezi lety 2007 až 2012 klesl o 39 %, dodal.

Nové dodávky by měly mít od příštího roku zařízení omezující jejich rychlost na 120 km/hod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *