EU zpřísňuje pravidla pro elektrošrot

Europoslanci schválili přísnější pravidla pro sbírání elektrického a elektronického odpadu. Pokud směrnici posvětí i Rada EU, členské státy budou mít 18 měsíců na to, aby ji uvedly do praxe. Směrnici o odpadech z elektrických a elektronických zařízení z roku 2003 se pro komplikovanost a nákladnost...

Europoslanci schválili přísnější pravidla pro sbírání elektrického a elektronického odpadu. Pokud směrnici posvětí i Rada EU, členské státy budou mít 18 měsíců na to, aby ji uvedly do praxe.

Směrnici o odpadech z elektrických a elektronických zařízení z roku 2003 se pro komplikovanost a nákladnost nikdy nepodařilo plně uvést v život. V současné době jsou členské státy povinny ročně recyklovat 4 kg elektroodpadu na osobu. Nová revidovaná podoba směrnice však požaduje, aby členské státy na každých 100 tun elektrických a elektronických zařízení, které se v průběhu posledních tří let objevily na trhu, sesbíraly 45 tun odpadu. Tento cíl bude platit do roku 2016, do roku 2019 to musí být již 65 tun. Deseti zemím (včetně České republiky) bylo kvůli nedostatečné infrastruktuře prodlouženo splnění cíle až do roku 2021.

Nová směrnice by měla zamezit i tomu, aby se elektrošrot vyvážel ke zpracování do třetích zemí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *