ERÚ: Podpora biometanu zdraží energie

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková varovala v tisku, že vysoká podpora výroby biometanu, se kterou počítá zákon o podporovaných zdrojích energie, může způsobit spotřebitelům náklady kolem 17 miliard korun ročně a zvýší ceny energií podobným způsobem jako fotovoltaické...

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková varovala v tisku, že vysoká podpora výroby biometanu, se kterou počítá zákon o podporovaných zdrojích energie, může způsobit spotřebitelům náklady kolem 17 miliard korun ročně a zvýší ceny energií podobným způsobem jako fotovoltaické elektrárny.

Podpora biometanu, který by se z bioplynových stanic vpouštěl do plynárenské sítě, by podle nového zákona mohla dosáhnout až 4000 korun za megawatthodinu, což je osminásobek výkupní ceny zemního plynu. U velkých výroben biometanu hrozí podle Vitáskové boom rozsáhlých developerských projektů, do kterých se navíc budou dovážet suroviny pro spalování ze zahraničí, což nemá nic společného s podporou českých zemědělců. Zákon o zdrojích energie s podporou biometanu předložil Poslanecké sněmovně hospodářský výbor v čele s Milanem Urbanem (ČSSD) a koncem prosince 2011 ho projednával Senát.

Alena Vitásková říká, že když bude zákon schválen v nynější podobě, bude chtít prosadit novelu, která z něj podporu biometanu odstraní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *