Energetická náročnost domácích spotřebičů klesla třikrát

Domácí rozpočty jsou až z 20 % zatíženy výdaji za spotřebu energií. Vybavenost domácími spotřebiči je v České republice vysoká. Spotřebiče pořízené na počátku 90. let mají dvakrát vyšší spotřebu než současné spotřebiče těch nejúspornějších energetických tříd, u kombinovaných chladniček a mrazniček...

Domácí rozpočty jsou až z 20 % zatíženy výdaji za spotřebu energií. Vybavenost domácími spotřebiči je v České republice vysoká. Spotřebiče pořízené na počátku 90. let mají dvakrát vyšší spotřebu než současné spotřebiče těch nejúspornějších energetických tříd, u kombinovaných chladniček a mrazniček mají dokonce třikrát vyšší spotřebu než dnes nejúspornější třída A++.Také samotné stárnutí spotřebiče způsobuje například u chladniček nárůst spotřeby elektrické energie o 1-2 % ročně, a to především kvůli stárnutí izolační pěny.

Nedávno byl vyhlášen program Partnerství Zelená úsporám, jehož organizátory jsou MŽP, SFŽ, SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s., a partnery jsou výrobci bílé techniky, Pražská energetika a sdružení CECED a ELEKTROWIN. Na webových stránkách www.zelenausporam-partnerstvi.cz se každý může zorientovat v nabídce těch nejúspornějších výrobků v oblasti bílého zboží napříč všemi značkami. Stránky nabízí základní informace o nejúspornějších produktech dostupných na trhu, ale i celou řadu rad, jak spotřebiče úsporně provozovat a vhodně recyklovat. Seznam se průběžně aktualizuje, dvakrát ročně se mohou upravit i kritéria pro jejich výběr.

STRUČNÁ CHARAKTERISTIKA JEDNOTLIVÝCH PRODUKTŮ

Chladničky Automatické pračky Myčky nádobí Sušičky prádla
Vybavenost domácností v ČR k 2004 (v %) 99,4 88,5 13,2 1,9
Průměrné stáří spotřebiče 9,2 roku 7,6 roku 3,5 roku 5,3 roku
Spotřeba energie u současně dostupných spotřebičů Až třikrát nižší spotřeba než u výrobků z počátku 90. let Třikrát nižší spotřeba energie a čtyřikrát nižší spotřeba vody ve srovnání s výrobky počátku 70. let Dvakrát nižší spotřeba energie a o 1/4 nižší spotřeba vody ve srovnání s výrobky starými 7 let V energetické třídě A (s tepelným čerpadlem) až o 50 % nižší oproti běžným sušičkám.
Označení nejúspornějších spotřebičů na štítcích A++ A-10%/A/A-C A-10 %/A/A A

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *