Emiráty, USA, Izrael a Indie budou společně zajišťovat potraviny a zelenou energii

USA, Izrael, Spojené arabské emiráty a Indie dnes oznámily, že budou spolupracovat na dvou velkých projektech zahrnujících potravinovou bezpečnost a výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Projekty byly ohlášeny po virtuálním setkání představitelů čtveřice zemí v době návštěvy amerického prezidenta Joea Bidena v Izraeli.

V jejím rámci se dnes konalo virtuální setkání, jehož se kromě Bidena zúčastnil izraelský premiér Jair Lapid, indický premiér Naréndra Módí a prezident Spojených arabských emirátů Muhammad bin Zajd Nahaján. Fórum je v médiích označováno zkratkou I2U2.

Ve společném prohlášení se uvádí, že se země spojí k řešení největších současných světových problémů a zaměří se na investice do vodního hospodářství, energetiky, dopravy, vesmíru, zdravotnictví a potravinové bezpečnosti. Soukromý sektor skupiny se má podílet na rozvoji projektů šetrných k životnímu prostředí.

Politici jednali o způsobech, jak z dlouhodobého pohledu zajistit bohatší produkci potravin a jejich distribuci.

SAE mají poskytnout dvě miliardy dolarů (48,7 miliardy korun) na rozvoj potravinových projektů v Indii, které pomohou omezit plýtvání jídlem, chránit vodu a využít obnovitelnou energii. Indie poskytne pozemky a začlení do projektů své zemědělce. USA a Izrael se budou snažit zapojit soukromý sektor do projektů, které pomohou řešit nedostatek potravin na Blízkém východě a v jihovýchodní Asii.

Další součinnost se týká energetiky a počítá se spoluprací na energetickém projektu, v jehož rámci vznikne v indickém státě Gudžarát solární a větrná elektrárna s výrobní kapacitou 300 megawattů a jejíž součástí bude systém baterií na uchování energie. Má to Indii pomoci splnit plán získávat do roku 2030 z nefosilních kapacit 500 gigawattů energie.

Skupina I2U2 v prohlášení uvádí, že jde o začátek dlouhodobého partnerství, k němž přizvala další státy jako Bahrajn, Maroko nebo Egypt.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down