Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Elektroodpad Češi recyklují již pět let

V loňském roce odevzdal každý Čech k recyklaci 5,6 kilogramů elektroodpadu. Ještě před pěti lety by přitom většina z již nepoužívaných elektrických spotřebičů skončila na skládkách.

Kolektivní systémy, jež zpracování vyřazených elektrozařízení po obcích přebraly, pomáhají nejen životnímu prostředí, ale i rozpočtům obcí.

Například ELEKTROWIN zajišťující ekologické zpracování zhruba poloviny veškerého elektroodpadu v ČR za pět let své činnosti vysbíral více než 80 000 tun vyřazených elektrospotřebičů. Obcím tak ušetřil přes než 550 milionů korun. Dalšími 50 miliony dokonce zpětný odběr přímo podpořil.

ŠIROKÉ MOŽNOSTI SPOLUPRÁCE

Samosprávám ELEKTROWIN nabízí celou řadu možností vzájemné spolupráce. „Kolektivní systém obce zbavuje starostí se zajištěním sběru a následné recyklace elektrozařízení,“ uvádí Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému, a dodává: „Kromě toho jim šetříme finance. Dle našich zkušeností může průměrná obec s 5 tisíci obyvateli ušetřit ročně až půl milionu korun.“ Obce získávají finanční prostředky nejen za samotný sběr elektrozařízení, ale také z Motivačního programu. Jeho cílem je obce motivovat k tomu, aby svým občanům zpětný odběr elektrozařízení co nejvíce usnadnily. „Finančně přispíváme například na zlepšení dopravní obslužnosti zpevněním plochy sběrných dvorů, na pořízení mechanického či elektronického zabezpečení sběrného místa či pořízení prostředků na sběr malých nebo uskladnění velkých spotřebičů,“ nastiňuje možnosti Tvrzník. V loňském roce ELEKTROWIN tímto způsobem rozdělil přes 2 miliony korun na podporu 95 projektů.

NA SBĚRNÉ MÍSTO NENÍ DALEKO

Díky podpoře kolektivního systému ELEKTROWIN je po celé republice k dispozici na 7250 míst, kde občané mohou odložit své staré spotřebiče k recyklaci. Použitého elektrozařízení se lze zbavit ve sběrném dvoře, v prodejnách domácích spotřebičů, ale i ve školách nebo přímo na návsi či náměstí. „Spolupracujeme s více než 717 sběrnými dvory v 550 městech a obcích po celé republice. Nově jsme začali zavádět speciální kontejnerový systém – WINTEJNER, který městům a obcím výrazně zjednoduší manipulaci s elektroodpadem ve sběrných dvorech. Letos jich máme v plánu instalovat 300 po celé ČR. Elektroodpad určený k recyklaci je díky nim lépe chráněn před vandaly,“ vysvětluje Tereza Ulverová, provozní ředitelka společnosti.

Za pět let své činnosti ELEKTROWIN zajistil ekologické zpracování 80 000 tun vysloužilých elektrospotřebičů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *