Autor
Kategorie:
Praxe

Elektrárna na biomasu – první svého druhu

Unikátní patentované řešení spalování slámy snížila výrazně cenu za gigajoule.

Výrobce kotlů na biomasu, společnost Step Trutnov, a. s., předala do trvalého provozu elektrárnu na biomasu, která je první svého druhu v celé Evropě. „Podařilo se nám vyvinout výjimečnou technologii vyrábějící jak tepelnou, tak elektrickou energii, která našemu zákazníkovi spoří náklady a umožňuje mu být zcela nezávislý na externích dodavatelích,“ komentuje předseda představenstva Step Trutnov Libor Pavlíček.

Podstata spočívá v možnosti spalovat celé balíky slámy, aniž by bylo nutné je před vstupem do spalovací komory rozdružovat. Na drcení balíků slámy je totiž nutné obvykle vynaložit velkou část elektrické energie.

Elektrárna byla postavena pro zákazníka Zemcheba, s. r. o., Chelčice, který je českým výrobcem marmelád, ovocných džusů, sušeného ovoce a krmiva pro psy. Společnost má kotel instalovaný v areálu firmy, což přispívá k úsporám nákladů na vytápění – v porovnání s plynem se mohou pohybovat až pětkrát níže. Při původním využívání plynu dosahovaly náklady na 1 GJ až 536 Kč, při využívání kotle na spalování celých balíků slámy/sena se podle společnosti Step snížily na pouhých 78 Kč za GJ.

Celá elektrárna tak vyrábí 8,4 MW tepelné energie a 1,3 MW energie elektrické. Technologie vyrábí 16 tun páry/hod. v nepřetržitém 24hodinovém provozu. „Doufáme, že se nám podaří tento projekt ještě několikrát zopakovat, protože celé zařízení představuje jak finanční úsporu, tak ekologický přístup k životnímu prostředí, což je hlavní filozofií naší společnosti Step Trutnov,“ dodal Libor Pavlíček.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *