Autor
Kategorie:
Praxe

Ekologické hodnocení telefonů

Stejně jako si dnes můžeme na výrobku přečíst, jaký má obsah cukru, měli bychom se napříště dozvědět, jaký má mobilní telefon vliv na životní prostředí.

Společnost Vodafone sází na svou „zelenou“ image a bude u prodávaných mobilních telefonů zveřejňovat (hned vedle ceny a dalších údajů o telefonu) parametr Eko-třída, který hodnotí telefony z hlediska dopadu na životní prostředí. Díky tomu si zákazník může vybrat telefon, který je k životnímu prostředí co nejšetrnější.

„Podle zahraničních analýz je více než třetina populace citlivá na environmentální dopad výrobků,“ vysvětluje Přemysl Filip, senior manažer společenské odpovědnosti Vodafonu. „Spotřebitel je ochoten zaplatit více za zelenější výrobek a tato křivka stoupá.“


Eko-třída hodnotí telefon z hlediska dopadu na životní prostředí ve škále od 1 do 5. Čím vyššího hodnocení telefon dosáhne, tím méně zatěžující je pro životní prostředí. Eko-třída vychází z hodnocení dodavatele a samotného výrobku na základě odpovědí na více než 230 otázek. Metodika se zpracovávala poměrně dlouho a v mezinárodní spolupráci. Hodnocení zajišťuje i financuje Vodafone Group zcela nezávisle na výrobcích a sestavují ho specializované agentury podle řady kritérií. Hodnocení výrobku je odvozeno od životního cyklu mobilního telefonu a zahrnuje například potřebné zdroje pro výrobu (zlato, stříbro, měď, cín, wolfram, kobalt a hliník), emise CO2 dané spotřebou elektrické energie na výrobu či spotřebou vody.

Kritériem je i doprava, tedy cesta výrobku z továrny do prodejny, lokalita továrny a způsob přepravy. To však neznamená, že Vodafon již nebude spolupracovat s výrobci z Číny: „Když posuzujeme dopravu, hledíme spíše na způsob dopravy – letecká je energeticky mnohem náročnější, než například lodní nebo železniční. V současnosti nejsme schopni schopni vynechat čínské výrobce, kteří teď v elektronice vyrábějí prakticky všechno,“ vysvětluje Přemysl Filip.

Díky hodnocení získají dodavatelé srovnání s konkurencí a jsou tak tlačeni k ekodesignu, tedy použití recyklovaných materiálů či environmentální politika dodavatele. Ten se podle Přemysla Filipa projevuje například použitím modulárních systémů, kdy je možno poškozené části telefonu snadno vyměnit, nebo například ve zmenšujících se velikostech nabíječek.

Ze zhruba čtyřiceti typů telefonů, které nabízí, jich už má Vodafon zhodnoceno zhruba třicet a brzy chce tyto údaje umístit i na svém e-shopu. Nejlepší telefon dosáhl zatím hodnocení 4 (maximum je 5). „Jedná se o low-end telefony, které jsou mnohem jednodušší na výrobu,“ poznamenává Přemysl Filip.

Kritéria hodnocení pro Eko-třídu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *