Ekologická opatření při zpracování hlušiny

Úpravárenská linka na zpracování hlušiny vznikne příští rok na haldě Heřmanice v Ostravě. Část haldy hoří a její odtěžení může zabránit úniku zdraví škodlivých látek. Linku chce vybudovat společnost Ridera Bohemia, která na odtěžování haldy pracuje už tři roky. "Chceme vybudovat technologii, která...

Úpravárenská linka na zpracování hlušiny vznikne příští rok na haldě Heřmanice v Ostravě. Část haldy hoří a její odtěžení může zabránit úniku zdraví škodlivých látek.

Linku chce vybudovat společnost Ridera Bohemia, která na odtěžování haldy pracuje už tři roky. „Chceme vybudovat technologii, která bude z hlušiny získávat hořlavinu, tedy uhlí, a čistý, hořlaviny zbavený kámen. Zbytkové uhlí chceme vy-užívat pro energetické a jiné účely a kámen pro stavební použití,“ řekl ČTK ředitel pro strategické projekty společnosti Ridera Bohemia Roman Orlík. Navrhovaná technologie je na mokré bázi. „Zjednodušeně hlušinu namočíme do vody a vypereme ji a oddělíme tak zbytkovou hořlavinu od inertního kamene. Tím, že je vše v mokrém procesu, de facto není žádná prašnost,“ řekl Roman Orlík.


Město s její výstavbou souhlasí. Po investorovi však požaduje opatření, která zabrání zhoršení imisní situace v blízké bytové zástavbě.

Staré haldy mohou být zdrojem zbytkového uhlí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *