03.02.2020 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekolamp: V českých domácnostech přibývá úsporných osvětlení

V českých domácnostech je 55 milionů svítidel, za poslední čtyři roky jich přibylo 12,6 milionu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ekolamp, podle kterého tak má každá česká domácnost v průměru zhruba 13 svítidel.

"Největší dynamika růstu je patrná zejména u malých svítidel, tedy různých lamp, lampiček či malých stropních a nástěnných svítidel. Malá svítidla tvoří 68 % z celkového počtu svítidel v domácnosti," uvedla za Ekolamp Zuzana Adamcová. Průzkumu se zúčastnilo 1223 respondentů.

Loni si lidé pořídili 1,2 milionu svítidel. Letos jich plánují koupit 4,8 milionu, což je zhruba jeden nový kus na domácnost. Nejvíce svítidel do domácností přibylo mezi lety 2015-2016, a to 5,9 milionu.

Podle výsledků průzkumu podporuje poptávku hlavně široká nabídka cenově dostupných svítidel s úspornými světelnými zdroji, zejména LED diodami. Češi podle Ekolamp také více experimentují. "Nejvíce přibývá různých druhů LED svítidel, která technologicky vyspěla a nabízejí se v řadě podob," doplnila Adamcová.

Zároveň ale upozornila, že nejen vyřazené úsporné zářivky a LED žárovky, ale i svítidla patří do elektroodpadu. Od loňska je musí k recyklaci odevzdávat i domácnosti. V Česku je více než 4400 míst, kam mohou lidé tento typ odpadu odnést. Vedle sběrných dvorů obcí to jsou například obchody s elektrem, či speciální nádoby v supermarketech, nákupních centrech či na úřadech.

Společnost Ekolamp je neziskový kolektivní systém pro zpětný odběr elektrozařízení. Sdružuje výrobce a dovozce elektrozařízení, za které plní jejich povinnosti týkající se sběru elektroodpadu.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down