EK schválila slovenské dotace na pomoc průmyslu s ekologickými opatřeními

Evropská komise schválila dva slovenské programy podpory firem, jejichž cílem je snížit uhlíkové emise a posílit energetickou účinnost v odvětvích včetně ocelářství či zpracovávání ropy. Dotační schémata mají dohromady rozpočet přes 1,1 miliardy eur (27 miliard Kč) a jsou financovaná z unijních fondů. Podle dnešního prohlášení komise jsou potřebná a mají "omezený" dopad na hospodářskou soutěž a obchod v Evropské unii.

Unijní exekutiva posuzovala nástroj v objemu 357,4 milionu eur čerpající z fondu na zmírnění dopadů koronavirové krize a další 750milionové opatření slovenské vlády financované z modernizačního fondu EU. Dvojice programů má pomoci snížit emise a zavádět opatření na zvýšení energetické účinnosti v podnicích, na něž se vztahuje systém obchodování s emisními povolenkami (ETS). Tato kategorie zahrnuje energeticky náročná průmyslová zařízení jako rafinerie, ocelárny nebo chemické závody.

"Tato schémata jsou potřebná a vhodná k podpoře projektů spojených s dekarbonizací a energetickou efektivitou v sektorech pokrytých ETS," uvedla Evropská komise. Unijní exekutiva podotýká, že Slovensko chce dotace vyplácet na základě soutěží, v nichž budou firmy hodnoceny podle poměru požadovaných prostředků k množství odvrácených emisí a podle výše příspěvku k celkovému emisnímu cíli. To podle EK omezí jakékoli negativní dopady na hospodářskou soutěž a zajistí, že podpora podniků bude co nejnižší.

"Tato schémata v objemu 1,1 miliardy eur pomohou slovenskému průmyslu dekarbonizovat jeho výrobní procesy a dosáhnout vyšší energetické efektivity," komentovala rozhodnutí místopředsedkyně komise Margrethe Vestagerová. "Opatření také pomohou Slovensku snížit jeho závislost na importovaných fosilních palivech,... a zároveň zajistí, že jakákoli potenciální pokřivení soutěže zůstanou minimální," dodala.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down