EIA bude povinná i pro frakování

Hodnocení dopadů na životní prostředí by v Evropské unii mělo být povinné i pro projekty na průzkum břidlicového plynu, pokud je součástí sporná metoda hydraulického štěpení, zvaného frakování. Návrh podpořili europoslanci. Těžba plynu z břidlicových hornin prochází bouřlivým rozvojem v USA a...

Hodnocení dopadů na životní prostředí by v Evropské unii mělo být povinné i pro projekty na průzkum břidlicového plynu, pokud je součástí sporná metoda hydraulického štěpení, zvaného frakování. Návrh podpořili europoslanci. Těžba plynu z břidlicových hornin prochází bouřlivým rozvojem v USA a někteří ji považují za nový slibný zdroj energie. Kritici ale upozorňují, že metoda frakování může ohrozit zásoby podzemní vody.

Europoslanci s návrhy přišli v rámci revize osmadvacet let staré směrnice EIA, podle které se musí posoudit vliv stavby či jiných projektů na životní prostředí ještě před jejich schválením.

„Těžba plynu pomocí metody hydraulického štěpení doposud pod směrnici EIA nespadala. Kdo bude chtít těžit s využitím frakování, bude muset mít EIA,“ uvedl k výsledku hlasování europoslanec Pavel Poc (ČSSD).

V ČR přišla s plánem na průzkum ložisek černého uhlí v oblasti Kladenska již dříve firma Wildhorse Energy CZ. Proti plánované metodě se postavily desítky představitelů obcí a Ministerstvo životního prostředí průzkum loni zakázalo.

Získávání břidličného plynu může poškodit životní prostředí. Na obrázku prostor těžby plynu v Polsku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *