ECOBAT oslavil kulaté výročí

Deset let v životě člověka není mnoho, obvykle mívá teprve vše důležité před sebou. V odpadářské branži se však jedná o poměrně úctyhodnou dobu.

Právě před deseti lety byla šesti významnými výrobci baterií založena společnost Ecobat a 3. října 2002 se uskutečnil první svoz přenosných baterií (143 kg z Ústí nad Labem).

Ecobat jistě nebyl první firmou, která se začala starat o sběr a recyklaci vybitých spotřebitelských baterií v ČR. Musíme vzdát hold řadě průkopníků, kteří v devadesátých letech organizovali lokální sběry suchých galvanických článků (Semily, Žďár nad Sázavou) nebo se pokoušeli uvést do života technologii pro jejich účinnou recyklaci (ÚNS Kutná hora, Palaba Slaný, Ekoing Praha, Livia). Jejich úsilí však v té době chyběl příslušný legislativní rámec, systém, a zejména peníze. Když se ukázalo, že na sběru a recyklaci přenosných baterií nelze vydělat žádné peníze (naopak se jedná o hluboce ztrátovou činnost), Česká republika zavázala v zájmu ochrany životního prostředí jejich výrobce k organizaci a financování sběru, recyklace, ale i osvěty a vzdělávání.


Ecobat dnes patří do početné rodiny takzvaných kolektivních systémů, které se starají o zpětný odběr obalů, elektrozařízení nebo baterií. Zůstáváme stále nejmenší organizací s nejmenším obratem a nejmenším počtem zaměstnanců. Je to úměrné velikosti naší komodity – na trh se ročně dostává pouze 3000 tun přenosných baterií (srovnej například s 200 000 tunami elektrozařízení). Ani tužková baterie nemůže co do velikosti soupeřit s PET lahví, ledničkou nebo hracím automatem. Nestěžujeme si – naopak si myslíme, že za námi je značný kus dobře odvedené práce, což se projevilo zejména v tom, že Česká republika splnila závazný limit EU pro sběr přenosných baterií (25 %) o rok dříve.

Těší mě, že přenosné baterie nejen poctivě sbíráme (768 tun v roce 2011), ale i poctivě třídíme a recyklujeme. V posledních dvou letech můžeme prostřednictvím elegantního sběrného boxíku Ecocheese propagovat myšlenku třídění baterií. Jsem hrdý na to, že patříme k zakladatelům a současným organizátorům unikátního projektu Recyklohraní, do kterého je zapojeno více než 2500 škol. A vždy mě potěší, když během výletu (pěšky nebo na kole) narazím na sběrný box Ecobatu naplněný bateriemi i v nejzapadlejším koutě naší republiky.

 

RNDr. Petr Kratochvíl
Ecobat

Ředitel společnosti Petr Kratochvíl při oslavě deseti let Ecobatu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *