Eastman Chemical investuje ve Francii do recyklace plastů jednu miliardu USD

Americká společnost Eastman Chemical plánuje investovat ve Francii až jednu miliardu USD (21,4 miliardy Kč) do výstavby největšího závodu na molekulární recyklaci plastů na světě. Chce tak pomoci snížit spotřebu fosilních paliv. Investice má necelé tři měsíce před prezidentskými volbami také posílit prestiž prezidenta Emmanuela Macrona, uvedla ve své zprávě agentura Bloomberg.

Závod by měl zahájit provoz v roce 2025. Bude zpracovávat ročně až 160 000 tun těžko recyklovatelného plastového odpadu, který se v současnosti spaluje.

Ministryně životního prostředí Barbara Pompiliová uvedla, že jde o významnou investici, která ukazuje ochotu Francie přijímat inovativní technologie. Francie podle ní získává díky investici prostředek k dosažení svých ambiciózních cílů v recyklaci plastů stanovených pro rok 2025.

Eastman Chemical bude využívat takzvanou molekulární recyklaci, při níž se odpad rozkládá na stavební prvky a znovu se z něj vytvářejí nové formy. Pokročilou recyklací plastů se zabývají i další firmy, například skupina Ineos Group. Finská společnost Neste Oyj má za cíl do roku 2030 zpracovat jeden milion tun plastového odpadu ročně.

Macron dnes odjel na cestu po severní Francii, kde chce představit celkem 21 nových investičních projektů. Podle médií se tak chce pochlubit, jak se mu daří získávat zahraniční investory. Mezi nimi je i tento projekt firmy Eastman Chemical, ale i další, které připravil německý chemický gigant BASF či kanadská společnost Loop Industries. Podle úřadu prezidenta projekty představují celkovou investici čtyři miliardy eur (97,7 miliardy Kč).

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down