Dva polští miliardáři chystají společnou výstavbu malých jaderných reaktorů

Polští miliardáři Zygmunt Solorz-Żak a Michał Sołowow oznámili, že jejich firmy vytvoří společný podnik pro výstavbu a provoz malých jaderných reaktorů. Dodali, že tak chtějí pomoci Polsku v přechodu ke zdrojům energie šetrnějším k životnímu prostředí. V současnosti Polsko vyrábí většinu své elektřiny z uhlí.

Předpokládá se, že společný podnik vybuduje čtyři až šest malých malých modulárních reaktorů (SMR), z nichž každý bude mít kapacitu 300 megawattů. Hodnota projektu nebyla zveřejněna, napsala agentura Reuters.

Společný podnik vytvoří elektrárenská skupina ZE PAK, kterou kontroluje Solorz-Żak, a investiční firma MS Innovation Impulse, kterou vlastní Sołowow. "Potřebujeme levnou a čistou energii, abychom se mohli rozvíjet jako stát a společnost," uvedl Solorz-Żak.

Polská vláda letos přijala novou energetickou strategii pro období do roku 2040, která zahrnuje postupný přechod země od uhlí k čistším zdrojům energie. Česká republika již delší dobu vede s Polskem spory kvůli plánovanému prodloužení a rozšíření těžby v hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down