Dotace EU na sběrné dvory a kompostárny

Města a obce Plzeňského kraje získala evropské dotace na dalších deset zařízení na sběr, separaci a likvidaci odpadů. Schválené jsou dotace na pět sběrných dvorů a pět kompostáren, vše za zhruba 74 milionů korun. Na stavby, které začnou na jaře až v létě, podávala žádosti Regionální rozvojová...

Města a obce Plzeňského kraje získala evropské dotace na dalších deset zařízení na sběr, separaci a likvidaci odpadů. Schválené jsou dotace na pět sběrných dvorů a pět kompostáren, vše za zhruba 74 milionů korun. Na stavby, které začnou na jaře až v létě, podávala žádosti Regionální rozvojová agentura, která městům a obcím pomáhá s projekty. Pět kompostáren přijde na více než 37 milionů korun. Díky dotacím operačního programu Životní prostředí to budou první obecní zařízení tohoto typu v kraji. „V obcích vzniknou malinké kompostárny do 150 tun,“ uvedla pro ČTK Lenka Šlajsová z agentury. Kompostárna je podle ní ekonomicky velmi složité zařízení, proto obce nemají zatím takový zájem je provozovat. V Plzeňském kraji je nyní 73 sběrných dvorů, což je zřejmě nejvyšší koncentrace na obyvatele v ČR.


Plzeňská rozvojová agentura rovněž chystá žádost na dotaci na zakoupení 30 kontejnerů na velkoobjemový odpad. Jde o investici za více než čtyři miliony korun pro města a obce ze sdružení, jež mají sběrné dvory.

„Průměr ČR je přes 11 000 obyvatel na jeden sběrný dvůr a my máme jeden na 7800 obyvatel,“ říká Lenka Šlajsová.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *