Dobrovolníci uklidili přes 500 černých skládek

V rámci akce Ukliďme Česko, jež proběhla pod záštitou Ministerstva životního prostředí v sobotu 17. května, sesbírali účastníci 350 tun odpadů. I přes nepřízeň počasí se místní úklidové akce uskutečnily na 280 místech po celé ČR, jen v některých městech a obcích severní Moravy, kde byla vyhlášena...

V rámci akce Ukliďme Česko, jež proběhla pod záštitou Ministerstva životního prostředí v sobotu 17. května, sesbírali účastníci 350 tun odpadů. I přes nepřízeň počasí se místní úklidové akce uskutečnily na 280 místech po celé ČR, jen v některých městech a obcích severní Moravy, kde byla vyhlášena povodňová výstraha, se akce přesunula na pozdější termíny.

„V řadě míst se organizátorem úklidu staly přímo samotné obce nebo městské části, což je pro nás ideální varianta, zúčastnila se nejrůznější místní sdružení, překvapila však i aktivní účast řady místních buněk politických stran,“ řekl jeden z organizátorů akce Radek Janoušek. „Věkové složení celkem 6200 účastníků akce jsme podrobněji nezkoumali, víme však, že se nám účastnili školáci, rodiny s dětmi i důchodci, takže se jednalo věkově o průřez celou společností. Nepodařilo se sice uklidit všechny černé skládky, které jsou nahlášeny prostřednictvím systému ZmapujTo, (kde jich evidujeme přes 2000), nicméně ne všechny evidované skládky jsou vhodné pro dobrovolnický úklid vzhledem ke svému rozsahu, umístění či složení.“

„Rádi bychom poděkovali nejen samotným účastníkům, ale i partnerům, kteří poskytli materiální vybavení pro dobrovolníky (rukavice, pytle) a v řadě případů i slevy na odvoz a likvidaci odpadů. V této oblasti máme ‚v šuplíku‘ i další projekty a aktivity, které bychom v mezidobí mezi jednotlivými ročníky úklidů rádi rozvíjeli,“ sdělil další z organizátorů akce Ukliďme Česko RNDr. Miroslav Kubásek, PhD.

Pro všechny, kterým není lhostejný stav prostředí, ve které žijeme, slouží také mobilní aplikace ZmapujTo, pomocí které mohou hlásit výskyt nejen černých skládek, ale i řady dalších nešvarů a problémů ve svém okolí. Tato hlášení se dostanou jednak k příslušným obcím, jejichž území se týkají, mohou být také využita pro příští ročník úklidové akce Ukliďme Česko.

Místní úklidové akce se uskutečnily na 280 místech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *