Dobrovolníci na severu Španělska sbírají miliony plastových kuliček, které vyplavilo moře

Dobrovolníci na severozápadě Španělska sbírají miliony plastových kuliček, které na tamní pláže vyplavuje moře. Znečištění mikroplasty se týká především autonomní oblasti Galicie a v menší míře i sousedních regionů. Situaci zřejmě způsobil kontejner s plastovým granulátem, který spadl do Atlantického oceánu z přepravní lodě na začátku prosince.

Miliony kusů granulátu

Do sběru kuliček, kterých může být podle propočtů ekologů několik milionů, se zapojili dobrovolníci. "Sbíráme granulát s nástroji, které jsme si sami přinesli," uvedla jedna z dobrovolnic Adriana Montotová.

Sběr kuliček na plážích Galicie organizují především organizace na ochranu životního prostředí. Ty kritizují regionální vládu, kterou vede konzervativní Lidová strana, za to, že na problém dlouho nereagovala. Dnes však regionální vláda podle agentury EFE uvedla, že plánuje zvýšit varování před ekologickými škodami na vyšší stupeň, díky čemuž bude moci čerpat pomoc od centrální vlády.

Jednání regionu kritizují i vládní levicové strany, které zvažovaly podání stížnosti na vedení Galicie za to, že na situaci nereaguje. Počínání vedení regionu hájil šéf opoziční Lidové strany Alberto Núňez Feijóo, který Galicii dlouhá léta vedl. Podle něj plastové kuličky nejsou toxické.

Hrozba pro drobné živočichy

Ekologové se však domnívají, že znečištění plastovým granulátem může mít nepříznivý dopad na životní prostředí. "Tyto malé kuličky z plastu jsou problém, protože je ryby zaměňují za jikry a pojídají je, čímž se dostávají do potravního řetězce," uvedl mluvčí skupiny Ecologistas en Acción Cristobal López. "Znečistění oceánů a ekosystémy plasty je jedním z největším problémů, kterým čelí lidstvo," řekla ministryně životního prostředí Teresa Riberaová Rodríguezová.

Dánská společnost Maersk, které patří zmíněný kontejner, tvrdí, že příčiny incidentu vyšetřuje. Z lodě spadlo během bouře do oceánu celkem šest kontejnerů. Podle společnosti však kontejnery neobsahovaly zboží nebezpečné pro zdraví. Podle výpočtů agentury EFE kontejner obsahoval zhruba 26 tun granulátu, který se používá například pro výrobu PET lahví.

Vedle Galicie se znečištění týká i Asturie, kde zaznamenali větší množství vyplaveného granulátu během dnešního dne. O něco méně postižená je pak Kantábrie.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down