10.11.2020 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dobrovolníci letos v přírodě uklidili bezmála 8 tun pneumatik

Na 216 sběrných místech po celé České republice nalezli letos dobrovolníci akce Ukliďme Česko 811 kusů pneumatik, které dohromady vážily 7900 kilogramů. Nejvíce se jich letos našlo při čištění řeky Ohře, a to 50 kusů. Dalších 45 pohozených pneumatik našli dobrovolníci ve Vinařicích. Vytvářením černé skládky přitom hrozí viníkovi pokuta až 50 000 korun.

I tak jde ale podle organizátora akce Radka Janouška ze spolku Ukliďme Česko o výrazné zlepšení. „Největší skládky pneumatik se nám podařilo zlikvidovat loni, kdy jsme našli dohromady 18 tisíc kusů. Na mnoha místech Česka jich v té době byly pohozené stovky. Zdá se tedy, že největší černé skládky jsme uklidili, pořád ale nemáme vyhráno,“ řekl.

O ekologickou likvidaci pneumatik by se měli více starat i samotní prodejci. Ti mají povinnost odebrat až 65 % pneumatik, které v daném roce prodali. A nezáleží přitom na tom, v kterém e-shopu nebo pneuservisu jste pneumatiky koupili,“ uvedl ředitel e-shopu Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier. O zpětný odběr a ekologickou likvidaci starých plášťů se stará kolektivní systém ELTMA, který sdružuje výrobce a prodejce pneumatik.

S výběrem sběrného místa pomůže lidem také aplikace na webu www.KAMsNIM.cz, kde zájemci najdou mapu s 4 929 odběrnými místy, která v Česku staré pneumatiky zdarma přebírají.

Kromě pneumatik letos uklidili dobrovolníci z přírody celkem 225 tun odpadu. Nejvíce ho sesbírali v okolí Rousínova, a to kolem 12 tun. Na úklidech se podílelo 22 000 dobrovolníků.

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down