Dobrovolná dohoda o odnosných taškách funguje

Snížení množství odnosných tašek na trhu ve Velké Británii si dalo za cíl sdružení obchodníků a velkoobchodníků. Uzavřelo proto dobrovolnou dohodu s vládou. Od roku 2006 obchodníci zajistili snížení vlivu tašek na životní prostředí o 40 %, přičemž se tento vliv vyčísluje jako množství panenské...

Snížení množství odnosných tašek na trhu ve Velké Británii si dalo za cíl sdružení obchodníků a velkoobchodníků. Uzavřelo proto dobrovolnou dohodu s vládou. Od roku 2006 obchodníci zajistili snížení vlivu tašek na životní prostředí o 40 %, přičemž se tento vliv vyčísluje jako množství panenské suroviny použité na výrobu tašek. Obchodníci toho dosáhli snížením množství rozdaných tašek o 26 %, zvýšením obsahu recyklovaného materiálu při jejich výrobě a snížením hmotnosti tašek.

Původně stanovený cíl byl přitom dosažen pouhým snížením množství tašek.

V průběhu dvou let shromažďuje data a monitoruje aktivity obchodníků agentura WRAP (Waste & Resources Action Programme) . Opatření na snížení množství tašek na trhu zahrnují vedle již zmiňovaných podporu systémů pro znovuvyužití, podporu používání tašek s dlouhodobou životností a zavádění poplatků za tašky.

Data ukazují, že výsledkem iniciativy obchodníků na snížení vlivu tašek na životní prostředí bylo snížení hmotnosti vyrobených tašek o 23 tisíc tun. Celkové množství užívaných tašek se snížilo z 13,4 mld. v roce 2006 na 9,9 mld. v roce 2008.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *