17.07.2020 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dobříš dostala pokutu 500 000, zadala zakázku na nakládání s odpady vlastní firmě

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 500 000 korun, kterou jeho úřad uložil městu Dobříš na Příbramsku. Důvodem je zakázka na nakládání s komunálními odpady, kterou město zadalo vlastní firmě Dokas Dobříš bez vyhlášení veřejné soutěže. Pokuta je pravomocná, město ji musí zaplatit. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Dobříš s verdiktem nesouhlasí a chce se bránit žalobou.

"Pokutu musíme zaplatit, to rozhodnutí už nejde zvrátit. Nicméně diskutujeme s právníky, že proti tomu podáme žalobu. V zásadě s tím nesouhlasíme, takže hledáme další varianty, jak se domoci práva," řekl starosta Pavel Svoboda (Pro Dobříš).

Zákon umožňuje zadat veřejnou zakázku internímu dodavateli, v takovém případě pak není považována za veřejnou zakázku. Zadavatel ale musí splnit všechny zákonem stanovené podmínky, což se v tomto případě nestalo.

Podle rozhodnutí úřadu, které Rafaj potvrdil, ale mělo město na zakázku vyhlásit veřejnou soutěž. Společnost Dokas Dobříš totiž nesplňovala zákonem stanovené podmínky pro to, aby jí město mohlo zakázku přidělit přímo. "Konkrétně se jednalo o to, že jmenovaný dodavatel nevykonával v rozhodném období více než 80 procent činnosti ve prospěch zadavatele," uvedl Rafaj.

Proti prvnímu rozhodnutí ÚOHS podala Dobříš rozklad k předsedovi úřadu, ten ale rozklad zamítl a rozhodnutí prvního stupně potvrdil. Město teď může podat žalobu ke Krajskému soudu v Brně, ta ale nemá odkladný účinek na povinnost zaplatit pokutu.

(ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down