21.01.2020 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do nádrže Rozkoš by v budoucnu už neměly téct odpadní vody

Odpadní vody z obcí Vysokov a Provodov-Šonov by v budoucnu neměly téct do nádrže Rozkoš u České Skalice na Náchodsku. Zajistit to má vybudování kanalizací v obcích a převedení odpadních vod na čistírnu v Novém Městě nad Metují, novinářům to řekl radní Královéhradeckého kraje pro životní prostředí Karel Klíma (KDU-ČSL).

První investicí, která je podmínkou celého záměru, bude vybudování přivaděče odpadních vod na novoměstskou čistírnu. Kraj hodlá dotací podpořit projektovou dokumentaci přivaděče a následně i jeho samotnou stavbu. "Předpokládáme, že investice do společné části kanalizačního řadu bude stát okolo deseti milionů korun. Projektová dokumentace a příprava investice vyjde zhruba na jeden milion korun," řekl Klíma.

Odvedením splašků do novoměstské čistírny by se měl především snížit obsah fosforu, který do nádrže přivádějí vody Rovenského a Rozkošského potoka. Fosfor je příznivý pro rozvoj sinic a řas. Cílem hejtmanství je, aby do nádrže netekla ani předčištěná odpadní voda z čistírny Provodov-Šonov. Na stavbě kanalizací by se měly podle Klímy finančně podílet stát, obce a kraj.

Rozkoš kromě ochrany před povodněmi plní i rekreační funkci, vyhledávají ji fanoušci vodních sportů či rybolovu. Jde o osmou největší přehradu v České republice.*

(red)

 

Foto: MÚ Skalice

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down