Do chystané spalovny v Plané nad Lužnicí by se mohl vozit odpad také z Vysočiny

Obce z Vysočiny by mohly vozit odpad k energetickému využití i do jihočeské Plané nad Lužnicí, v níž výstavbu takového zařízení připravuje společnost C-Energy Planá. Mělo by jim to pomoci snížit množství odpadu ukládaného na skládky. Vyplývá to z návrhu memoranda o partnerství a spolupráci, který projednala krajská rada. Je to třetí memorandum v této oblasti, řekl novinářům hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO). Kraj už má memoranda se společností SAKO Brno a s elektrárnou Opatovice.

"Je to vytvoření jakéhosi prostoru pro uzavření budoucích kontraktů," uvedl Schrek. Doplnil, že kraj podniká tyto aktivity vzhledem k tomu, že na Vysočině zatím není jasný projektový záměr na vznik spalovny, respektive zařízení pro energetické využití odpadů (ZEVO). "Tak se snažíme v okolních regionech zajistit prostřednictvím těchto memorand prostor pro vyjednávání přímo mezi obcemi nebo sdružením obcí," uvedl.

Ukládání odpadů na skládky bude legislativa omezovat. Podle materiálu, který projednala krajská rada, se nyní na Vysočině z rok produkuje asi 135 000 tun komunálních odpadů, které se už dál nevyužívají a zároveň je nebude možné od roku 2030 ukládat na skládky. Kraj předpokládá, že se tento objem odpadu podaří snížit pomocí osvěty, aktivit zaměřených na přecházení vzniku odpadů a díky lepšímu třídění.

Společnost C-Energy Planá podle textu memoranda připravuje výstavbu kotle, který bude z poloviny spalovat komunální odpad a z poloviny odpadní dřevo. Toto zařízení na energetické využití odpadu, takzvané ZEVO, by mělo být ve zkušebním provozu od podzimu 2026, do standardního provozu by mělo přejít o rok později.

Zástupci kraje by podle zveřejněného materiálu měli pokračovat v jednání o uzavření podobného memoranda také se společností Teplárna České Budějovice.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down