Dillí bojuje proti znečištění, za petardy hrozí až půl roku vězení

Až půl roku vězení bude hrozit obyvatelům indického hlavního města Dillí, kteří by během svátku díválí odpalovali petardy. Jde o jeden z kroků širšího boje proti znečištění ve dvacetimiliónové indické metropoli, napsala dnes agentura Reuters.

Dillí je nejvíce znečistěným hlavním městem na světě a množství mikročástic v ovzduší prudce stoupá během zimních měsíců, kdy pod sebou chladný vzduch jako poklička uvězní kouř a prach z mnoha zdrojů.

Petardy a další zábavní pyrotechnika byly po celé generace nedílnou součástí hinduistického svátku díválí, který se příští týden bude konat po celé Indii. Úřady v Dillí ale už během posledních dvou let zakázaly jejich prodej a používání během svátečního období, a to společně s dalšími opatřeními, jako je kontrola spalování odpadků a použití protismogových děl a rozprašovačů vody.

Ministr životního prostředí Gopál Rai řekl novinářům, že lidem, kteří budou přistiženi při odpalování petard, hrozí pokuta ve výši 200 indických rupií (zhruba 60 korun) a až šestiměsíční vězení. Ti, kdo budou skladovat a prodávat zábavní pyrotechniku, pak mohou dostat pokutu 5000 rupií (zhruba 1500 korun) a tři roky vězení.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down